Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeklere Banyo Yaptırma

Rüyada Balerin Görmek

Rüyada Baş Görmek

Çocuğunuz Zararlı Bir Cisim Yuttuysa

Anne & Çocuk 01 Nisan 2011
1.269

Her şeyi araştırma isteğinde bulunan minik yumurcaklara öğretilmesi gereken ilk konu yerde buldukları her şeyi ağızlarına götürmemeleri olmalıdır. Yine de bebekler her buldukları maddeyi yiyecek sanmakta ve ağızlarına götürmektedirler. Bu sorunun çözümü bebek kaynaklı değildir. Çözümdeki en büyük rol kesinlikle ebeveynlere ait olacaktır. Çünkü bebeğinizin yutma olasılığı olan eşyaları siz ortadan kaldırabilirsiniz. Daha önemli olanı ise bebeğinizi soktuğunuz ortamda onu denetleme ve hareketlerini kontrol etme mekanizmasına sahip olmanızda oldukça önemlidir.

çocuk zararlı şey yutarsa

Çocuklar açısından en tehlikeli olan cisimlerin başını kesinlikle ve kesinlikle mıknatıslar ve piller çekmektedir. Bu cisimler hem çok tehlikelidir, hem de çıkarılması en zor olanlardır. Bunların dışında bebeğinize zarar verme ihtimali olan bazı cisimlere değinmemiz gerekirse, yine bebeğinizin sıklıkla yutma isteği içerisinde olacağı bir cisim olan oyuncak parçaları ve bu parçaların etkileri oldukça önemlidir.

Bütün önlemi almanıza rağmen çocuğunuz bir cismi yuttu, ya da siz bundan şüpheleniyorsunuz. Ne yapmanız gerekir. Öncelikle çocuğunuzda şişme, hırlama, nefes almada zorluk, morarma, öksürememe gibi durumlar gözlemlediyseniz, en kısa zaman içerisinde bir tıp merkezine götürmeniz gerekmektedir. Eğer cismi görebiliyorsanız ve ne yuttuğundan eminseniz ondan önce davranarak ağzından bu cismi çıkarabilirsiniz. Ama yine de nefes almada zorluk çekme gibi durumlar yaşıyorsa önceliği kesinlikle bir sağlık merkezine gitmekten yana kullanmanız önem taşımaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
banner-1
Biberon Maması Nasıl Yapılır?

Biberon Maması Nasıl Yapılır?

11 Temmuz 2013
3.261
Hamilelik Tarihi Hesapla

Hamilelik Tarihi Hesapla

20 Aralık 2012
3.258
Bebeklerde Down Sendromu

Bebeklerde Down Sendromu

11 Aralık 2012
1.438
Eyvah Bebeğim Hastalandı

Eyvah Bebeğim Hastalandı

07 Aralık 2012
1.311