rüyada Dağarcık görmek

Oktay Ustadan Sulu Köfte Tarifi

Lenka Kripac

Yüksek Kolesterol Belirtileri

İki Hamilelik Dönemi Arasındaki Süre Ne Olmalı?

Hamilelik 28 Haziran 2011
1.327

Birden fazla çocuk yapmak isteyen ailelerin merak ettikleri sorulardan biri: Hamilelik dönemleri arasında ne kadar zaman geçmeli? Her şeyden önce ailelerin yeni bir bebeğe psikolojik olarak hazır olmaları en büyük etken. Bununla beraber yeni gelecek kardeşin diğer çocukları nasıl etkileyeceği de önemli bir konu. Eğer psikolojik konuları aştıysanız ve kendinizi hazır hissediyorsanız konunun tıbbi yönüne kısaca bir bakalım.

Gebelik sırasında be­beğe verilen ve doğum sı­rasında kaybedilen kalsiyum, demir ve vita­minler gibi besin mad­delerinin tekrar yerine konması için belirli bir sü­re geçmesi gerekir. Bu sü­re kadından kadına değişe­bilir. Harcananların yerine gelmesi, gebelikte alınan kiloların verilmesi, kasların eski kuvvetine kavuşabilmesi için genel olarak 2 yıl geçmesi gerektiği söy­lense de, bu herkes için değişebilir.
İki gebelik arasında olması gereken sü­re, kadının loğusalıktaki gördüğü bakıma, beslenme ve genel sağlık durumuna göre değişir. Çünkü burada geçen süreden zi­yade gebelik sonrası bakımın kalitesi önemlidir.

İyi bir bakımla bu süre 6-7 ay olabileceği gibi doğum sonrası bakım görmezse 2 yıl­dan daha fazla da olsa harcananlar yerine gelemez ve kadının vücut yapısı ve kas kuvveti eski haline dönemez.

Bu yüzden gebelik sonrası dönemde kadı­nın harcadıklarının yerine konması için dengeli beslenmeye dikkat etmesi ve vü­cudunun eski kuvvetine kavuşması için günlük düzenli egzersizlere devam etme­si gerekir. Bu hem kadının genel yaşamı için hem de sonraki gebeliğe hazırlanma­sı için çok önemlidir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
banner-1
Gebelik Testleri

Gebelik Testleri

15 Ocak 2013
1.558
Hamilelik Tarihi Hesapla

Hamilelik Tarihi Hesapla

20 Aralık 2012
3.120
Hamilelik Dertleri

Hamilelik Dertleri

14 Aralık 2012
1.481
Hamilelikte Varis Kabusu

Hamilelikte Varis Kabusu

12 Aralık 2012
820