Sagopa Kajmer – Düşünmek İçin Vaktin Var

Çağrı Merkezinde Çalışmak İçin

Fiyaskoyla Sonuçlanan Düğünler

Rüyada Bakire Görmek

İki Hamilelik Dönemi Arasındaki Süre Ne Olmalı?

Hamilelik 28 Haziran 2011
1.488

Birden fazla çocuk yapmak isteyen ailelerin merak ettikleri sorulardan biri: Hamilelik dönemleri arasında ne kadar zaman geçmeli? Her şeyden önce ailelerin yeni bir bebeğe psikolojik olarak hazır olmaları en büyük etken. Bununla beraber yeni gelecek kardeşin diğer çocukları nasıl etkileyeceği de önemli bir konu. Eğer psikolojik konuları aştıysanız ve kendinizi hazır hissediyorsanız konunun tıbbi yönüne kısaca bir bakalım.

Gebelik sırasında be­beğe verilen ve doğum sı­rasında kaybedilen kalsiyum, demir ve vita­minler gibi besin mad­delerinin tekrar yerine konması için belirli bir sü­re geçmesi gerekir. Bu sü­re kadından kadına değişe­bilir. Harcananların yerine gelmesi, gebelikte alınan kiloların verilmesi, kasların eski kuvvetine kavuşabilmesi için genel olarak 2 yıl geçmesi gerektiği söy­lense de, bu herkes için değişebilir.
İki gebelik arasında olması gereken sü­re, kadının loğusalıktaki gördüğü bakıma, beslenme ve genel sağlık durumuna göre değişir. Çünkü burada geçen süreden zi­yade gebelik sonrası bakımın kalitesi önemlidir.

İyi bir bakımla bu süre 6-7 ay olabileceği gibi doğum sonrası bakım görmezse 2 yıl­dan daha fazla da olsa harcananlar yerine gelemez ve kadının vücut yapısı ve kas kuvveti eski haline dönemez.

Bu yüzden gebelik sonrası dönemde kadı­nın harcadıklarının yerine konması için dengeli beslenmeye dikkat etmesi ve vü­cudunun eski kuvvetine kavuşması için günlük düzenli egzersizlere devam etme­si gerekir. Bu hem kadının genel yaşamı için hem de sonraki gebeliğe hazırlanma­sı için çok önemlidir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
banner-1
Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

04 Şubat 2014
905
Gebelik Testleri

Gebelik Testleri

15 Ocak 2013
1.760
Hamilelik Tarihi Hesapla

Hamilelik Tarihi Hesapla

20 Aralık 2012
3.362
Hamilelik Dertleri

Hamilelik Dertleri

14 Aralık 2012
1.648
Hamilelikte Varis Kabusu

Hamilelikte Varis Kabusu

12 Aralık 2012
954
Yemek Tarifleri