Spiral ile Doğum Kontrolü

spiral doğum kontrolüSpiral doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Spiralin doğum kontrol yöntemlerinden en çok tercih edilen olmasının nedenleri,

  • Bulunduğu yeri gebeliğin yerleşmesine uygunsuzluk getirir
  • Rahim ağzı geçirgenliğini azaltır
  • Rahime gelen spermleri öldürür

Kadınların %70 i doğum kontrol yöntemlerinden olan bu spiral yöntemini tercih etmektedir. Spiral spermlerin yumurtaya ulaşmasını ve döllenme olmasını bozan metal yada plastikten yapılmış rahim içi aletidir.

Spiral Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Dünyada yapılan araştırmalara göre spiralin doğum kontrol yöntemlerinde başarı oranı yüzde 100 değildir. Ama gebeliği önleme orani çok yüksektir. Yapılan araştırmalarda spiral takılan 100 bayandan sadece 1 ila 3′ü hamile kalmıştır. Spiralin kullanım ömrü 3-10 yıl arasında değişmektedir. Ömrünü dolduran spirallerde içinde bakır bittiği için gebeliği önleme oranı düşer.

Spiral Zararlı Mı?

Spiral rahim içine yerleştirilen bir plastik ürün olduğu için vücudumuzun içinde devamlı duran bir plastiğin olması sizi tedirgin edebilir. Spiral bünyeden bünyeye değişkenlik gösterir. Bazı bünyeler spirali kabul etmeyebilir. Spiral bir miktar dış gebeliği arttırabilir.  Spiralin yapılan testlerle hiçbir zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Spiral takıldıktan sonra ara kanamalar, sürekli kanamalar ve ağrı varsa spiralde problem vardır. Doktorunuza giderek kontrol olmanız gerekmektedir.

spiral doğum kontrolSpiral Taktırma Fiyatları

Spiraller iki çeşit olduğu için fiyatları değişmektedir. Spiraller bakırlı spiraller ve hormonlu spiraller olmak üzere iki çeşittir. Bakırlı spiraller sağlık ocakları tarafından ücretsiz olarak takılmaktadır. Hormonlu spiral taktırmak isterseniz bu spiraller 240 tl civarında bir maliyetle uygulanmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>