Lazerle Leke Tedavisi

O Eski Hallerinden Eser Kalmayan Ünlüler

Tarot Falı

Rüyada Misafir Görmek

Yüksek Kolesterol Belirtileri

Sağlık 14 Ocak 2013
18.513

kolestrol belirtileriKolesterol Belirtilerini aşağıda sizler için paylaştık!
İnsanların yaşam ve beslenme alışkanlıkları değiştikçe buna bağlı olarak hastalıklar da zamana göre değişiyor. Son zamanların en çok görülen rahatsızlıklarından biri de yüksek kolesterol. Bu yazımızda aşağıdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kolesterol nedir?
Yüksek kolesterolün sebepleri nelerdir?
Yüksek kolesterol belirtileri.
Yüksek kolesterol tedavisi.
Yüksek kolesterol için bitkisel çözümler.

Kolesterol nedir?

Kolesterol, sinirler, beyin, bağırsaklar, kalp, kaslar ve karaciğer başta olmak üzere bütün vücutta yaygın olarak bulunan, insan yaşamı için son derece gerekli yağımsı bir maddedir. Kolesterol vücudumuz tarafından D vitamini, hormonlar ve yağların sindirilmesinde kullanılan safra asitlerinin üretilmesinde kullanılır. Bu iş için kanımızda yeterli miktarda kolesterol bulunması gerekir. Ancak kanda kolesterol miktarı fazla olursa damarların sertleşmesine ve daralmasına yol açar. Kandaki kolesterol miktarının fazla olması yüksek kolesterol olarak adlandırılır.

Yüksek kolesterolün sebepleri nelerdir?

Yüksek kolesterolün başlıca sebepleri genetik eğilim, stres, yanlış beslenme ve bundan kaynaklanan fazla kilolar ve hareketsizliktir. Bununla beraber çeşitli hastalıklarda kolesterolün yükselmesine neden olur. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, böbrek, karaciğer ve tiroid hastalıkları, menapoz, sigara ve alkol.

Kolesterolün Belirtileri

Kolesterolün yükselmesiyle beraber vücutta bazı belirtiler görülmeye başlanır. En sık görülen belirtiler;

– Gözaltında siyah halkalar oluşması,
– Ağızda sürekli oluşan acımsı tat,
– Baş ağrısı,
– Başta sürekli ağırlık hissi,
– Görmede oluşan bulanıklıklar,
– Baş dönmeleri
– İştahsızlık ve hazımsızlık sorunu,
– Sürekli yorgunluk ve stres,
– Uykusuzluk
– Kalp bölgesinde ve sol kolda hissedilen ağrılar

Yüksek kolesterol nasıl düşürülür?

Yüksek kolesterolün düşürülmesinde tıbbi imkanların yanı sıra, bu konuda etkili olan bitkisel çözümler bulunmaktadır. Üzüm çekirdeği özü, soya lesitin, omega-3, lifli preparatlar, greyfurt, ananas ve enginar hapları faydalıdır.

Yüksek kolesterol için faydalı bitkiler

Yeşil çay, zencefil, biberiye, kuşburnu ve kekik çayları kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Bunların yanında baharat olarak tüketilen kırmızı pul biber, sivribiber, kekik, biberiye ve zencefil de kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Yüksek kolesterolde beslenme şekli

Kolesterolün dengede tutulması ve yükselmemesi için beslenme çok önemlidir. Yemek konusunda yeşil lifli yapraklı sebzeler bol miktarda tüketilmelidir. (Yulaf ezmesi, kepekli gıdalar, çavdarlı gıdalar) Meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmelidir. Soya fasulyesi, yosun, taze yeşil salatalar, balık, limon, portakal, greyfurt, mandalina ve kivi kolesterol konusunda faydalı yiyeceklerdir.

Kolesterolü yüksek olan kişiler geceleri yoğurt ve peynir yememelidir. Akşam yemeğini geç saatlere bırakmamalı ve hafif bir yemeği tercih etmelidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
banner-1
Ağızdan Kan Neden Gelir ?

Ağızdan Kan Neden Gelir ?

01 Kasım 2015
506
Adet gecikmesinin nedenleri

Adet gecikmesinin nedenleri

21 Ekim 2015
1.408
Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

04 Şubat 2014
908
İktidarsızlık Neden Olur

İktidarsızlık Neden Olur

27 Kasım 2013
1.382
Yemek Tarifleri