9.6 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 23, 2023

10 Günde 10 Kilo

Hızlı ZayıflamaHızlı zayıflama diyeti adı ile bilinen yeni zayıflama yöntemiyle 10 günde 10 kiloya kadar zayıflamak mümkün. Burundan mideye sarkıtılan bir boruyla hazırlanan özel serumla damla damla beslenen kişinin, ilk birkaç saatin ardından açlık hissi ve iştahını tümüyle kaybettiği belirtiliyor. Yaklaşık 2 bin euroya mal olan devrim niteliğindeki yeni diyet metodunda yemek listeleri uygulamak ve egzersiz yapma zorunluluğu da yok. Bu diyeti yapan kişi sadece burnundan midesine indirilen bir boru, bu borunun bağlı olduğu ve içinde serum olan bir cihazla 10 gününü geçirmek durumunda kalıyor.

Obezite hastalarına müjde
Diyeti uygulayanlar midelerine akıtılan serum sayesinde günde almaları gereken kaloriyi alabiliyor. Bu miktar kişinin kilosu ve olması gereken kilo arasındaki formülle tespit ediliyor ve buna göre günde kaç poşet serum alacağı belirleniyor. Kişinin vücudundaki yağın yanmasını sağlayan ve Ketogenic Enteral Nutrition yöntemiyle yapılan bu diyet “Diet Tube” markasıylaİtalya, Fransa, İngiltere, İspanya veABD’de son derece popüler. Bu sistemin Türkiye’deki distribütörlüğünü Vivitro Sağlık ve Kozmetik Ltd Şirketi aldı. Gerekli izinlerden sonra Türkiye’de uygulanacak olan metod, en çok obezite hastalarını memnun edecek.
Diyeti hastalarına yıllardır uyguladığını söyleyen dünyaca ünlü İtalyan doktor Marco Gasporetti, “Bu uygulama 35 yıldır yapılıyor. Ben hastalarıma yıllardır liposuction yapmadan önce bu diyeti uyguluyordum. Diyeti protokol haline getirdim. Eskiden burundan mideye sarkıtılan tüpler daha kalındı ve görünüm kötüydü. Şimdi silikondan ve 2 mm’lik tüpler var” dedi.

İştah tümüyle kayboluyor
Gasporetti tüp takıldıktan sonra birkaç saat içinde kişinin açlık ve iştahının tümüyle kaybolduğunu ve 10 gün boyunca da her iki duygunun da asla hissedilmediğini belirtiyor. Marco Gasporetti liposuction, selülit ve vücut şekillendirme konusunda dünyaca otorite bir isim. Estetik üzerine birçok bilimsel kitaplarının yanı sıra selülit yok edici ‘lipo contour’ ve ‘elite capri’ korselerinin yaratıcısı. Hastalarının arasında prensesler, siyasetçiler ve tanınmış aktrisler olan  Gasporetti ile Roma’daki kliniğinde görüştük. Gasporetti’nin diyete ilişkin sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
Ketojen diyeti nasıl çalışıyor?
Ketojenik diyet vücudun ihtiyacı olan kalorilerin çoğunun tüketilen yağlardan oluştuğu bir diyet türü. Bu tür diyette karbonhidratlar yani şeker ve nişasta türü besinler ciddi şekilde kısıtlanıyor; protein tüketimi averajda tutuluyor. İnsan vücudu yakıt sağlamak için yağı metabolize eder, vücutta yağ asiti yani ketonlar oluşuyor. Hücreler bu ketonları yakıt olarak kullanıyor, şekeri değil. Vücutta keton miktarı arttıkça vücut yakıt için şeker aramıyor. Bu tür diyetler ayrıca vücudun direncini de artırdığı gibi kas kaybettirmiyor ve maksimum yağ kaybı oluyor.
Normalde ne kadar kilo kaybediliyor?
10 günde vücut ağırlığınızın yüzde 8 ile yüzde 10’unu kaybedebiliyorsunuz.
Bu metot nasıl uygulanıyor?
Önce bir kliniğe gidiyorsunuz. Sağlık kontrolü yapılıyor. Kan testleriniz alınıyor. Doktorun uygun görmesi halinde burun içine 2 mm’lik bir silikon tüp mideye kadar uzatılıyor. Tüp yanağınızdan kulağınızın arkasına aşağı iniyor ve sırt çantası içindeki üniteye bağlanıyor. Ünitede vücut için gerekli maddeleri içeren sıvı var. Bu sıvı 24 saat boyunca belirli aralıklar ünite tarafından midenize püskürtülüyor. 10 gün boyunca yalnızca sıvı alabiliyorsunuz. Bunun yansıra su ve yeşil çay içebiliyorsunuz.
Metodun sakıncaları var mı?
Hayır bir sakıncası yok. Aslında faydası var. Kısa sürede hastalar kilolarında fark görmeye başlıyor bu da onları mutlu ediyor ve moralleri yerine geliyor, diyete moralli devam ediyorlar. Tek kötü yanı burnunuzda bir tüp ve sırtınızdaki çantayla günler geçirmeniz.
Diet Tube’u kimler kullanabilir?
Obezite hastaları, kısa sürede 6 ile 10 kilo kaybetmek isteyenler kullanıyor. Ben kliniğimde bunu yıllardır kullanıyorum. Önceleri liposuction olmak isteyen hastalarıma kullanıyordum. Şimdi yeni tüp sayesinde gerçekten zayıflamak isteyenler kullanıyorum. Son iki yıldır 3 binin üzerinde hastam bu yöntemi kullandı. 14 yaşından küçükler, diyabet hastaları, tiroird rahatsızlıkları olanlar, sütlü mamullere alerjisi olanlar kullanamaz.
Mide balonu ve kelepçeden farkı nedir?
Onlardan daha güvenli. Kelepçeler gibi sağlık sorunları yok. Onlar daha zahmetli üstelik ameliyat. Anestezi içermiyor. Kas kaybı yaşanmıyor. Vücuttaki yağ eriyor, selülit azalıyor. Düzgün yapıldığında liposuction operasyonunun yerini alabiliyor.
Kaybedilen kilolar aynı hızla geri alınmıyor mu? Bu vücuda zararlı değil mi?
Hayır. Öncelikle vücut eğitiliyor. Bu 10 günlük sürenin ardında bir haftalık poşetlerle birlikte sıkı bir protein diyeti veriliyor. Gerekirse üç hafta karbonhidrat karışımlı bir diyet takip ediliyor.  Bu kadar kiloyu vermenin vücuda hiçbir yan etkisi yok.

Önceki İçerik
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular