15.1 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 24, 2024

3 Saatte Jenifer Lopez Kalçası

Vücut güzelliğine de en az  yüz güzelliği kadar hatta ondan daha fazla önem vermeye başlayan kadınlar, buna bağlı olarak kalça ve popo estetiği isteği ile estetik cerrahlara başvuruyor.

Orta Çağ ve sonrası dönemde özellikle sanat eserlerinde geniş kalçalı ve popoya sahip kadınlar, estetik, güzel ve arzu nesnesi olarak konumlandırılıyordu. Ancak 21.yüzyıl ile birlikte güzellik ve estetik normların değişmesi, günümüzde dar kalçalı ve arkaya doğru çıkık popolu kadınları “güzel” ve “seksi” olarak kabul edilir duruma getirdi. Artık çoğu kadın, popüler kültürün de etkisi ile kalça ve poposunu dünyaca ünlü isimlerin, Jennier Lopez, Juliana Paes, Halle Berry ve Sandra Bullock’ınkine benzetme telaşı içinde. Türkiye’de estetik dendiğinde akla ilk yüz gerdirme ve botoks gelirken, aslında popo estetiğinin yapılması da günden güne artış gösteriyor. Özellikle son 3 yıldır Amerika’da estetik yaptıran kadınların yüzde 89’u popo operasyonunu tercih ediyorlar. Artık kadınların güzelliği bir bütün olarak algıladığını belirten Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, şekilsiz ve büyük kalçaların hem bacak boyunu kısa gösterdiğini, hem de vücudun üst ve alt kısımları arasındaki orantılı görünümü bozduğunu belirtiyor. Prof. Dr. Yücel, günümüzde arzu edilen kalça ve popo biçimini; “Yuvarlak ve arkaya doğru çıkıntılı, ama kasların aşırı belirgin olmadığı, yanlara doğru taşmayan, dar biçimli, üst alt mesafesi kısa” olarak açıklıyor. Prof. Dr. Akın Yücel, artık yüz estetiği kadar popüler olan popo estetiğinin tüm aşamalarını ve kimlere hangi popo operasyonun uygun olduğunu anlattı.

Kalça ve popo estetiği için hangi operasyonlar uygulanıyor?

Kalça ve popo estetiği için yapılan ameliyatları; liposuction yani vakumla yağ alma, kalça protezi yerleştirilmesi (gluteal implant), kalça-popo dikleştirme (kalça germe, buttock lift) ve popoya yağ dokusu enjeksiyonları (lipoenjeksiyon) ile gluteal askı uygulamaları olarak sıralayabiliriz.

Tüm bu müdahaleler tek başına mı uygulanıyor ve ne kadar süre içinde gerçekleşiyor?

Tüm bu müdahaleler genellikle genel anestezi altında yapılıyor ve yöntemine göre 2-3 saat kadar sürebiliyor. İstenilen kalça-popo biçimini elde etmek için bu ameliyatlar, tek başına veya beraberce uygulanabiliyor. Yanlara taşmış ve aşağıya sarkmış kısımlardan liposuction yöntemi ile yağ alınırken, arkaya doğru çıkık olması gereken orta bölüme de gluteal protez yani popo protezi veya yağ enjeksiyonu  yapabiliyoruz.

Bu yöntemlerin her biri nasıl uygulanır? Kimler için hangisi en uygundur? 

Liposuction ve yağ enjeksiyonu kanüller ve enjektörler ile yapılan bir müdahale olduğundan  kalça ve popo üzerinde herhangi bir iz bırakmıyor ve kişiler kısa sürede günlük hayatlarına dönebiliyorlar. Gluteal askı yöntemi; özel iplikler kullanılarak yapılan bir müdahaledir. İz bırakmaz, ancak diğer bütün yöntemlerde olduğu gibi hasta seçiminin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Gluteal askıya aday bayanlar genellikle genç ve orta yaş grubunda, popo ve kalça derilerinde fazla sarkma olmayan, deri altı bağ dokusunun sağlamlığını fazla yitirmediği kişilerdir. Bu özelliklere sahip olmayan kişilerde istenmeyen sonuçlar elde edilebilir. Bilinmesi gereken bir durumda, gluteal askı uygulanan kişilerin ameliyattan sonra belli bir dönem oturup kalkarken ağrı duyabilmeleridir. Kalça ve popo protezi ameliyatı; gluteal kasların altına silikon protez yerleştirerek poponun arkaya doğru çıkıntılı olmasını sağlamak için yapılır. Bu ameliyatta kesiler hem küçük hem de çok görünmeyen bir bölgeden yapıldığı için belirgin iz kalmaz. Kalça germe ameliyatı ise aşırı sarkık, deri altı yağ ve destek dokusunu büyük oranda kaybetmiş popolarda seçilmesi gereken yöntemdir, daha çok aşırı kilo kaybetmiş veya yaşlı kişilerde uygulanmaktadır. Kalça germede derinin gerildiği diğer ameliyatlarda olduğu gibi fazlalık olan deri ve derialtı dokusu kesilerek alınır, kalan deri yukarı doğru gerilerek dikilir. Böylece poponun daha diri ve toparlanmış bir görünüme kavuşması sağlanır. Bu ameliyatta iç çamaşırı altında saklanabilen izler kalabilir.

Kalça estetiği operasyonu ne kadar sürer?

Operasyon genel anestazi içerisinde liposuction ile birlikte yapılmaktadır. Liposuction sayesinde hasta kişiden alınan yağ dokuları, kalçalar üzerinde enjekte ediliyor. Her iki işlem de aynı anda uygulandığı için yaklaşık 1 saat sürer. Hasta, bir gün içinde iyileşip ayağa kalkabiliyor.

Kalçaya yağ enjekte ediliyorsa, bu ne kadar olmalıdır?

Hastanın  vücudundan alınacak yağ dokularının  miktarı  yeterli olması gerekir. Bunun dışında özel bir şeye gerek yoktur. Hastanın ne derece yağ ihtiyacı olursa o kadar yağ dokusunu enjekte ediyoruz. Bu oran kalça durumlarına ve hastaların vücut yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Artık kök hücre yöntemi popo enjeksiyonunun içinde uygulanıyor. Yani sadece yağlar değil ayrıca hücrelerde eklenmiş oluyor. Böylece  daha dolgun kalça yapısına sahip olunabiliyor. Vücuda ilave edilen  bu hücreleri gerektiği zaman uyguladığımız yerde başka dokulara çevirebiliyoruz ve bu sistem kalıcılık sağlayabiliyor.

Peki, sadece kalça estetiği yeterli oluyor mu?

Sadece popo estetiğinin yapılması bazen yeterli olmayabilir. Zaman zaman kontür estetiği operasyonu da gerçekleştirmek gerekebilir. Bu operasyonlarda kişilerin durumuna ve bölgesine göre değişik teknikler kullanıyoruz. Özellikle ince bel oluşumu için sıklıkla liposuction, lazer lipoliz, kalça küçültülmesi için estetik bir norm içinde kontör verilmesi, belin inceltilmesi için fazla yağların alınması gibi teknikler uyguluyoruz. Kadınların en çok istediği ince bel, dik popo ve düzgün bacaklar oluyor. Aynı zamanda kişinin belinden aldığımız fazla yağları belirli bir işlemden geçirerek kalçalarına enjekte edebiliyoruz, böylece belden alınan yağlar popoya enjekte ediliyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Konular