6 Aylık Olana Kadar Bebeğinizin Yanında Uyuyun

0
2411

uyuyan bebek9 ay karnınızda taşıdığınız bebeği sebepsiz yere kaybetmek ister misiniz? Sanıyoruz bunu kimse aklından bile geçirmez. Ancak, beşiğinde mışıl mışıl uyurken ani ve sebepsiz olarak kalbinin durması nedeniyle her yıl binlerce çocuk daha 6 aylık bile olmadan hayatını kaybediyor. Özellikle 2,5 kilonun altında dünyaya gelen bebeklerde bu tür ölüm oranı normal bebeklere göre 5 kat daha yüksek.

Bebek Ölümleri Çalışmaları Kuruluşu, 2009’da İngiltere’de 316 bebeğin birden bire öldüğünü ve 1980’lerin sonunda ebeveynlere ölüm riskini azaltan tavsiyeler verilmeye başlandığından buyana ölümlerin yüzde 70 azaldığına dikkat çekti.

En büyük risk 1 aylık bebeklerde

BBC’nin yansıttığı araştırmada, son birkaç yılda ani bebek ölümleri sayısının her yıl yaklaşık 300’ün üzerinde olduğuna işaret edilirken, Bebek Ölümleri Çalışmaları Kuruluşu Başkanı Francine Bates şu uyarılarda bulundu:

Ebeveynlerin sigara içmesi bebeklerin karyoladaki ani ölüm riskini yükselttiği açık bir şekilde biliniyor. Ancak son derece savunmasız olan grup özellikle bir aylık düşük kiloda doğan bebeklerdir. Bu nedenle bu bebeklerin ebeveynlerine ölüm riskini nasıl düşürecekleri konusunda bilgi verilmesi son derece önemlidir.

Düşük kiloda doğumun her zaman hamilelik süresince sigara içilmesi sonucunda meydana gelmeyeceğine de dikkat çeken Francine Bates, bebeklerin çeşitli nedenlerle küçük doğabileceğini belirtti.

İlk 6 ay aynı odada uyuyun

Bates, 2.5 kilonun altında doğan bebeklerin annelerine ilk 6 ay bebeklerinin onlarla aynı odada bebek karyolasında uyumasını tavsiye ediyor.

Raporda ayrıca, birden bire ölümlerde bebeğin cinsiyetinin, düşük kilonun, tek ebeveyn olmanın ve genç hamileliğin risk faktörü olduğu vurgulanarak, özellikle erkek bebeklerde riskin daha yüksek olduğu kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.