9.6 C
İstanbul
Salı, Ocak 24, 2023

Amazon (Brezilya) Cevizi Nedir, Kullananlar Ne Diyor

Son zamanlarda adı sıklıkla duyulan Brezilya cevizi aynı zamanda amazon cevizi olarak da bilinir ve içerisinde çok sayıda besin değerinin bulundurduğu ifade edilir.

Amazon ormanlarında, uzunluğu yaklaşık kırk ile atmış metre arasında olan ağaçların en yüksek yerlerinde yetiştiği belirtilen amazon cevizi çeşitli faydalara sahiptir. Türkiye genelinde daha yeni tanınmış olsa da bu ceviz farklı besin değerlerinin bileşiminden meydana gelir. Özellikle selenyum yönünden zengin olduğu ifade edilen amazon cevizi bunun haricinde farklı besin değerlerine de sahiptir. Bunlar arasında potasyum, magnezyum, protein, çinko, sondum ve enerji gibi değerlerin olduğu söylenir. İçerisindeki protein 14,32 gram iken 3,5 gr karbonhidrat, 2,1 gr lif olduğu belirtilir. Amazon cevizi çayı ürünleri de ayrıyeten değişik besin değerlei bulundurur içerisindeki çeşitli bitkilerden dolayı.

Brezilya Cevizi

Amazon cevizinin diğer adı olan Brezilya cevizi tadı lezzetli olan bir fındık türü olarak bilinir. Daha çok Güney Amerika bölgesinden ihraç edilmekte olan bu besin dünya çapında pek çok insan tarafından talep edilir. Ülkemizde resmi olarak satışı internet sitesi üzerinden yapılmakta olan Amazon cevizi özellikle selenyum yönünden zengin olmasıyla dikkat çeker. Çünkü selenyum maddesi güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinir ve genel sağlık bakımından büyük öneme sahip olduğu söylenir. Vücuttaki serbest radikallerle savaştığı söylenen selenyum inflamosyonu yatıştırıcı özelliğe de sahiptir. Bu ve bunun gibi özellikleri nedeniyle brezilya cevizi yani amazon cevizi gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından merak edilir hale gelmektedir. Amazon cevizi kullanıcı yorumları araştırarak da işe yarayıp yaramadığını öğrenebilirsiniz.

Brezilya cevizinin vücut sağlığı bakımından önem taşıdığı belirtilir. Buna göre bu cevizin vücuda sağladığı olumlu etkilere bakıldığında bunlar arasında kalp sağlığını geliştirdiği, testosteron artırdığı, kanserli hücrelere karşı mücadele ettiği, tiroit bezini düzenlemeye yardımcı olduğu ve vücuttaki çinko eksikliğini giderdiği yönde açıklamalar vardır. Bunun nedeni ise amazon cevizinin içerisinde yer alan 4,06 mg çinkodur. Bunların yanı sıra brezilya cevizinin saç bakımı için de yararlarının bulunduğu ifade edilir. Ancak her insanın vücut yapısı birbirinden farklı olduğundan dolayı bu etkilerin ne sıklıkta görüleceği değişebilir. Bundan dolayı herhangi bir ürün kullanmadan önce mutlaka üzerinde yer alan kullanma talimatına eksiksiz şekilde uyulması gerekir.

https://amazonceviziseti.com/ sitesinde belirtilene göre Amazon cevizi yani brezilya cevizi kullanımı ürünün paketinde de ifade edilmektedir. Besin değeri bakımından zengin içeriğe sahip olan bu ürünün kullanımında aşırıya kaçılmaması gerekir. Buna göre gün içerisinde en fazla üç kere amazon cevizi yemek yeterli olacaktır. Başta amazon cevizi olmak üzere hiçbir ürünün tüketiminde aşırıya kaçılmaması önem taşır. Özellikle hamilelerin ve emziren annelerin brezilya cevizi ya da bunun gibi çeşitli ürünler kullanmadan önce doktor onayına başvurmaları gerekir. Bunun haricinde herhangi bir alerjik durumu olan kişilerin de dikkatli davranmalarında yarar vardır. Böylece cevizin faydaları elde edilebilir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular