27.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

Banyolarda Yeni Tasarımlar

banyoBanyolar evin kıyısına köşesine sıkıştırılmış mekanlar olarak tasarlanır genellikle. Bir ev tasarlanırken önce odaları, salonu, mutfağı planlanır. Banyo ise genellikle bunlardan sonra kendine yer bulabilir. Ancak, ne kadar kıyıda köşede kalsa da aslında evin en önemli bölümlerinden biri olmayı fazlasıyla haketmektedir. Çünkü banyolar aslında insanın kendi kendiyle başbaşa kaldığı neredeyse tek mekandır. Bu nedenle bize göre ev içerisinde daha fazla değer verilmeyi de haketmektedir.

Banyo mobilyası tasarımcıları da artık bunun farkındalığıyla hareket ediyor. Tasarım dünyasında kendine çok önemli bir yer edinen banyo tasarımları, her yıl farklı, gösterişli, kullanışlı ve yaratıcı alternatifler sunuyor.

Banyo tasarımları, aynen mobilya ve giysi tasarımlarında olduğu gibi, moda akımlarına uygun gidiyor. Bu yıl, kimi tasarımcılar tarafından 1930’lu, 40’lı yılların banyoları günümüze taşındı. Ayaklı küvetler, lavabolar, işlemeli dolaplar, gece lambasını andıran lambalar revaçta.

Bu tip banyolara adeta bir yatak odası havası hâkim, onları revü kızlarının soyunma odalarına da benzetebilirsiniz. Devon&Devon, Sonia ve Lefroy Brooks gibi markalar bu, eski tip banyolara şık aksesuar seçenekleri de sunuyor. Özellikle Lefroy Brooks’un dönem esintili ayna ve duvara monte edilen lamba çeşitleri çok ilgi çekici.

Banyo tasarımlarında, diğer yandan modernizmin sınırlarını aşma çabaları da devam ediyor, uzay çağını andıran tasarımlar da bir o kadar modasını sürdürüyor. Büyük salata kâselerini andıran lavabolar, çılgın fayanslar, klozetler ve ilginç duvar kâğıtları banyoları renklendiriyor.

Özellikle vitrifiyelerde çok alternatif var. Renk seçeneklerinde ise en çok turuncu göze çarpıyor. Banyosunu bu şekilde dekore etmek isteyenler Nic Design, Vitra, Ideal Standart gibi markalarda aradıkları ürünleri bulabilirler. 1980’li yıllarda sıkça kullanılan mozaikler de bu aralar gündemde. Mozaikler bir araya getirilerek desen oluşturuluyor, bunun yanı sıra tamamen düz renk olarak da kullanılabiliyor. Bisazza’nın mozaikleri ise gerçekten görmeye değer.

Klasik ama modern bir banyo tercih edenler için şu sıralar, en moda renk siyah. Aslında akılda canlanan simsiyah bir banyo size itici gelebilir. Belki de daha önce bu rengin banyolarda yoğun olarak kullanılmamasının da sebebi budur. Oysaki bu önyargılı düşünce, simsiyah bir banyonun somut halini gördüğünüzde yerini hayranlığa bırakıyor.

Fayansları veya mozaikleri de dahil olmak üzere simsiyah olan bir banyo gerçekten çok şık duruyor, eğer ortamı biraz yumuşatmak isterseniz, yer döşemesi olarak ahşap da kullanabilirsiniz. Ya da içine sedef katılmış, parıltılı mozikleri veya granitleri tercih edebilirsiniz.

Siyah, ama iç karartıcı olmayan bir banyoya sahip olmak için mat malzemelerden kaçınmanız yeterli. Parıl parıl siyah bir banyo, cilalı, eski tip bir ahşap döşemeyle bir arada çok şık duracaktır. Gerçi siyah renk kullanımının banyolarda tercih edilmesinin tek nedeni şık görünümü de değil. Siyah kamufle etme özelliğine sahip bir renk olduğundan, bu banyolarda leke derdi de olmuyor.

Siyah banyo, kaliteli malzemeleri tercih ettiğiniz sürece her zaman ilk günkü görünümünü koruyor. Siyah, beyazla da harmanlanabilir. Bu iki rengin bir arada kullanımlarının negatif elektrik yaydığı söylense de uyumlarını hiçe saymak mümkün değil.

Toscoquatro ve Boffi markalarının dekore ettiği banyolarda siyah ve beyaz kullanımını bir arada görmek mümkün. Bu iki marka siyah ve beyazı bir arada kullanmaktan vazgeçemeyenler için, güzel alternatifler sunuyor.

mynet

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular