Bayramda Kilo Almayın

1
1477

kilo almamak içinRamazan sofralarının zengin mönüleri kadınların bir kısmının kilo almasına neden oldu. Şimdi bir de bunun üzerine Bayram sofraları gelecek. Hazır kilo almışken biraz daha mı kilo alacaksınız, yoksa bir an evvel bu fazla kilolardan kurtulmanın yollarını mı arayacaksınız? Aman dikkat edin, Bayramda biraz daha kilo almayın. Alınan fazla kiloları vermenin hiç de kolay olmadığını sanırız herkes biliyordur.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Yıldırım Karacanoğlu; 9 günlük bayram tatilini kilo almadan atlatmanın püf noktalarını şöyle açıklıyor. Bu tavsiyeler basit önlemler gibi görünse de sizin için çok faydalı olacağından emin olun. Hatırlatalım, bu öneriler kilo vermek için değil, kilo almamak için.

– Kahvaltı günün en önemli öğünü, kesinlikle atlamayın.

– Kahvaltıda şarküteri ürünlerinden uzak durun.

– Size ikram edilenler arasından kalori değeri daha düşük olanları seçin (Hamurlu tatlılar yerine daha hafif olan sütlü tatlılar gibi)

– Abartıya kaçmadan küçük porsiyonlarda yiyin.

– Bayram, su içme alışkanlığınızı yerine koymak için geçiş dönemi. Susamayı beklemeden su için.

– Ziyaretlerdeki çay ve kahve ikramlarına dikkat edin. Günlük içeceğiniz çay miktarı 3-4 bardağı, kahve ise 2 fincanı geçmemeli. Mümkünse bitkisel çayları tercih edin.

– Sebze ve meyve tüketimini arttırın. Günde 5-9 porsiyon meyve tüketmelisiniz.

– Misafirlerinize meyve tabağı hazırlayın.

– Az ve sık beslenin. Geç kahvaltı edilse bile öğle yemeğini atlamamak, akşam yemeğini çok geç saatlere bırakmamak; aralarda küçük ara öğünler tüketmek eski düzeninizi sağlamak için çok önemli.

– Aktif olun. Ziyaret edeceğiniz yerlere giderken daha fazla yürüyün.

– Asansör yerine merdiven kullanın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.