23 C
İstanbul
Salı, Haziran 21, 2022

Bebeğimi Günde Kaç Defa Emzirmeliyim?

İlk 6 ayında bebeğinizi sadece anne sütü ile besleyiniz. Bebeğinize 6. ayından önce, hastalık döneminde bile su, bitki çayı ve meyve suyu vermeyin. Bazı yanlış inanış ve bilgiler yüzünden bebeğe doğar doğmaz suya şeker katarak içirilir. Bu, bebeğin açlık duygusunu ortadan kaldırıp, emmesine mani olur.

Özellikle doğumdan hemen sonra salgılanan ilk süt bebeğiniz için inanılmaz derecede faydalıdır. Bebeğiniz ilk doğduğu zaman 30 dakika içerisinde bebeğinizi emzirmeye başlayın. İlk 4-6 hafta günde ortalama 8-12 defa emzirilmelidir.

Bebeğiniz her ağladığında ve her emmek istediği zaman emzirilmelidir. Beslenme süresi bebekten bebeğe değişebilir,fakat ilk emzirmeye başladığınızda bebeğiniz ne zaman emmek isterse ve ne kadar emmek isterse o kadar emzirin. Uygun emzirme tekniği bebeğinizi ve sizi rahatlatır ve sütünüzün verimliliğini artar.

Anne sütü emen bebeklere emzik veya benzeri şeyler verilmemelidir, anne ve bebeğin aynı odada kalması sağlanmalıdır. Bebeğinize ayrı kaldığınızda kendi sütünüzle nasıl besleyeceğinizi doktorunuz ile konuşabilirsiniz.

Bebeğinize Anne Sütü Vermenizin Nedeni

Bebeğinizin uygun beslenmeye, şefkate, psikolojik uyarılara ve enfeksiyonlarla mücadele etmeye vardır. Anne sütü, bebeğinize ilk 6 ay içinde tek başına yeterli olan, onun normal gelişmesine yeterli besin öğelerini içeren tek besindir. Anne sütü, bebeğinizin fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarının tümünü ilk 6 ay içinde karşılayabilir. Çocuğunuzun gelişimi normal olduğu sürece 6. aydan itibaren ek gıdalara başlamak koşulu ile onu 2 yıl boyunca emzirebilirsiniz. Bebeğinizin kilo alımının ideal olması (haftada 115-225 gr alması, vücut ağırlığındaki kaybın % 8 den az olması), yeterli idrar ve dışkı çıkarması, cildinde bir problemin olmaması anne sütünüzün yeterli olduğunun göstergesidir. Eğer ikiz, üçüz bebeklerinin varsa, sütünüzün bebeklerinize yetecek kadar artacaktır.

Anne Sütünün Bebeğinize Faydaları Nelerdir?

  1. Enfeksiyonu önler (kulak iltihabı, ishal, solunum sistemi, menenjit, idrar yolu, apandisit)
  2. Ani bebek ölümü riski azalır.
  3. Sindirimi kolaydır, yemek borusu ve mide duvarında meydana gelebilecek yara riski azalır.
  4. Solunum yolu hastalıkları, alerji ve obesite daha az görülür.
  5. Çene ve diş gelişiminde rolü vardır.
  6. Görmedeki netlik gelişimi artar.
  7. Bebeğin ruhsal, fiziksel ve zeka gelişimine yardımcı olur.
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular