11.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 30, 2023

Bebeğin Emdikten Sonra Kusma Nedenleri

Yenidoğan bebeklerde görülen problemlerden biri de bebeğin emdikten sonra kusmasıdır. İlk kez çocuk sahibi olan kadınlar bu durumla karşılaştıklarında tedirginlik yaşamaları normaldir. Ancak başka herhangi bir hastalık belirtisi bulunmadığı sürece bebeğin emdikten sonra kusması halinde annelerin korkmasına gerek yoktur. Bu belirtiler kusma esnasında yüksek ateş, dil kuruması, beslenme düzeninde bozulmalar olabilir.

Bebek emdikten sonra neden kusar?

Bebeklerin emdikten hemen sonra kusması emme esnasında gösterdikleri hırstan kaynaklanmaktadır. Yenidoğan bebeklerin midesi bir yemek kaşığı sütle doyabilecek durumdadır. Ancak fazla emme nedeniyle bu miktar aşıldığında doğal olarak fazla miktar kusma yoluyla mideden atılmaktadır.

Bebeğin hırslanmaması için her istediğinde emzirilmesi gerekmektedir. Ayrıca emzirme sırasında bebeğin duruş pozisyonu da önemlidir. Emzirme sırasında bebek çok miktarda hava yutar ve bu hava midesinde ağrılara ve sancılara neden olur. Bebek bazen bu sebeple de emdikten sonra kusabilir. Emzirirken bebeğinizin memenizden biraz aşağıda tutulması ve burun deliklerinin emme esnasında memenize gömülmemesi gerekir. Bunun yanında bebeğiniz hiç ara vermeden emmeye devam ediyorsa ara sıra onu memenizden ayırmanız ve biraz dinlenmesini sağlamanız gerekir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular