19.5 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 20, 2022

Bebekler Ayda Kaç Kilo Almalı?

Daha önceden doğum yapmış kadınlar genellikle bilirler ancak ilk kez anne olanlar bebeğin ayda kaç kilo alması gerektiği konusunda karamsar olurlar. Bebeğin kilosunun ne olması gerektiği ve ne kadar kilo alması gerektiğinin bilinmesi anneler için önemlidir. Çünkü bebeğin kilosunun normal gelişmesi aynı zamanda sağlığı açısından da ipuçları vermektedir.

Bebekler kaç kilo olmalı?

Burda önemli olan bebeğin kaç kilo doğduğu değil, doğumdan sonra kilosunun ne kadar arttığıdır. Ancak bilinmesi gereken önemli bir konu var. Bebekler doğumu izleyen 1-2 hafta içerisinde kilo kaybetmeye başlarlar. Bunun sebebi bebekteki beslenme alışkanlığının değişmesidir. Anne karnındayken plasentadan hazır olarak beslenen bebek, doğumdan sonra kendi çabasıyla beslenmek zorundadır. Memeye alışması zaman alacağından, bu zaman zarfında kilo kaybetmesi olağan bir durumdur. Annelerin bu durumu farkettiklerinde paniğe kapılmamaları ve bunun normal olduğunu bilmeleri gerekir.

Kilo kaybı oranı doğum kilosunun yaklaşık %10 civarıdır. Yani 3 – 3,5 kilo aralığında doğan bebek 1-2 haftalık olduğunda 300 – 400 gr. kaybedebilir. Bu da normal bir seviyedir ve endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

Bebekler ne kadar kilo almalı?

Bebekler doğumdan itibaren ilk haftalarda ortalama 175 – 225 gr. alırlar. Süre arttıkça bu miktarda kademeli olarak ilerleyecektir. Bebek 6 aylık olduğunda doğumdaki kilosunun yaklaşık 2 katı ağırlığa sahip olmalıdır. Bu miktarın da ortalama %10 civarında toleransı bulunur. 6 ayı geçtikten sonra bebeğin kilo alma hızı zaman içinde yavaşlayacak ve daha  az kilo almaya başlayacaktır.

Erken doğan (prematüre) bebeklerin kilo alması normal doğan bebeklerden daha farklıdır. Bu bebeklerin kilo alma hızı diğer bebekler gibi düzenli bir şekilde ilerlemeyebilir. Prematüre bebeklerin iki tane yaşı vardır. Bunlardan biri doğum tarihleri olan gerçek yaş, diğer ise “düzeltilmiş” yaştır. Örneğin beş hafta erken doğan bir bebek, doğum tarihinden itibaren on haftalık olduğunda düzeltilmiş yaşı beş haftalık olacaktır. Dolayısıyla kilo açısından zamanında doğan beş haftalık bebekler gibi değerlendirilecektir. Prematüre bebeklerin yeterli hızda kilo almaması durumunda doktor prematüre bebekler için özel bir mama önerebilir.

 

Bebeklerin hangi ayda kaç kilo olması gerektiğine dair bebek gelişim tablosu için tıklayınız.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

10 YORUMLAR

  1. Oglum 4.90gr dogdu suan 2ay3gunluk ve 7kilo anne sutu arti mama aliyor ebe fazla mama yiyiyor kesmelisin dedi ama mama yemedigi zaman katinala kadar agliyor mecbur kaliyorum mama vermeye ne yapmaliyimm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular