6.6 C
İstanbul
Pazar, Kasım 27, 2022

Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeklerde cilt bakımı‘nın yapılması çocuk gelişiminde önemli bir konudur. Bebeğinizin teni doğduğu zamanlarda ince ve narindir. Cildinin yağ oranı ise çok az olduğu için çok çabuk tahriş olarak, mikroplara karşı ise oldukça dirençsizdir.

Lakin bebeğiniz doğması gereken zamandan önce veya sonra doğmuş ise cildi buruş buruş olacak ve bir hafta sonunda ise pul pul dökülmeye başlayacaktır. Doğması gereken zamanda doğan bebeklerde ise cildi koruyan mumsu bir madde ile kaplı olacaktır. Bu tabaka da bebeğinizin cildini dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korur. Bebeklerin bazılarında sivilceye benzer kabarıklıklar olabiliyor, böyle bir sorun karşısında bebeğinizin cilt temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sivilceye benzer kabarıklıklar bebeğinizin temizliğine dikkat ettiğiniz takdirde devam ediyorsa aile hekiminize başvurmanız yararlı olacaktır.

Bebeklerde cilt bakımı‘nda bir diğer önemli konu da alt değişimidir. Bebeğinizin cildinin sağlıklı olmasını istiyorsanız öncelikle sık sık altını değiştirmeye özen gösteriniz. Cildinin idrarla temasının fazla olmasına izin vermemeniz durumunda tahriş olmasını engellemiş olursunuz. Böylelikle pişik olmasını engellemiş ve bebeğinizin buna benzer durumlarla karşılaşmasını engellersiniz. Altını değişme zamanlarını 2 saatte bir yaparak, ılık su ile temizleyip biraz havalandırdıktan sonra bağladığınız takdirde hiçbir sorunla karşılaşmadan bu dönemleri atlatabilirsiniz.

Bebeklerde cilt bakımı, çocuğunuzun geleceği açısından da ihmal edilmeyecek bir konudur. Yanlış yapılan cilt bakım uygulamaları sonucunda bebeğinizin cildine kalıcı hasarlar verebilirsiniz. Bebeklerde cilt bakımı için kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular