20.6 C
İstanbul
Salı, Haziran 21, 2022

Bebeklerde Diş Sağlığı Ve Diş Bakımı

Bilindiği gibi beklerimizin dişleri, belirli dönemlerin ardından dökülmektedir. Fakat ilk çıkan dişlerinin temiz ve bakımlı olması bebeğinizin gelecekte çıkacak dişlerini de doğrudan etkilemektedir. Anne ve babaya düşen görev ise bebeğinizin dişlerini ve ağız sağlığını korumak olmalıdır. Bu konuda alacağınız birkaç pratik önlem sayesinde bebeğinizin ağız sağlığını en yüksek derece koruyabileceksiniz.

Bu temizlik ve hijyenin bir numaralı kuralı bebeğinizin henüz dişlerinin çıkmasından önce ağız ve diş etlerinin temiz bir bez ile temizlenmesi, ileriye dönük hijyen açısından oldukça önemli olacaktır.

Oldukça huysuz olduğu bir dönem olan, diş çıkarma döneminde onun çene altına ve diş etlerine yapacağınız küçük masajlar hem onu rahatlatacaktır. Hem de duyduğu acı hissini minimuma indirecektir. Daha sonrasında ise soğuk bir ortamda muhafaza ettiğiniz bir diş kaşıyıcı ile sizin hissedemediğiniz kaşıntı hissini kendisinin geçirmesini de sağlayabilirsiniz.

Bir diğer önemli husus ise özellikle onun dikkatini çekecek şekilde kendi diş ve ağız sağlığınıza dikkat ederek onun sizden örnek almasını sağlamanızda oldukça önemli olacaktır.

12 aylık olduktan sonra bebekler için özel olarak üretilen bir diş fırçası ile onun dişlerini fırçalayabilirsiniz. Bu olayı bir eğlence haline getirmeniz daha kolay alışmasını sağlayacaktır.

Bir diğer önemli ağız sağlığı uyarısı ise kullandığınız kaşıkları asla bebeğinizin ağzına götürmemesini sağlayın, yerden bulduğu her cismi ağzına götürmemesi gerektiğini ise ona bağırmadan ve onu üzmeden hatırlatmaya çalışın.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular