15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Bebeklerin Uyku Düzeninin Sağlanması İçin Yapılması Gerekenler

Bebeğinizin daha kaliteli bir uyku uyuması için neler yapılması gerekiyor? Öncelikle yeni doğmuş bebeklerin biyolojik saatleri olmadığından düzenli bir uyku saatleri bulunmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bebekler insanların genelde uyuduğu saatlerden bağımsız bir uyku grafiği çizerler. Yeni doğmuş bebekler altlarının kirlenmesi ve besin alma ihtiyaçlarının dışında büyük bir zaman dilimini uyuyarak geçirirler.

Bu konuda ebeveynlerin üzerine düşen en büyük sorumluluk bebeklerinin yemek ve tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra uyuduğu saatin belirli bir zaman dilimi içerisinde kendinizi hazırlamanız olacaktır. Bu bir düzen içerisine oturduğunda artık bebeğinizin tuvaleti mi geldi karnı mı acıktı, rahatlıkla anlayacaksınız. Önleminizi de bu duruma uygun olarak alacaksınız. Bebeğinize karşı yaptığınız kesin ve kararlı müdahalenin onun da gözünden kaçmayacağını unutmamamız gerekmektedir.

Bebeğinizin karşısında sakin tavırlar sergilemeniz ona karşı agresif olmamanız onun gelişimi için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Belirli bir zaman geçtikten sonra bebeğinizin gündüz uykusunu kesmeniz onun sağlığı açısından büyük bir öneme sahip olacaktır. Onu gündüzleri en azından bir süreliğine uykudan uzak tutacak uğraşlar içerisinde bırakabilirsiniz. En etkili olanı ise televizyon izlemesini sağlamanız veya onunla sohbet etmeniz olabilir. Bir başka önemli husus ise bebeğinizin emzik ile uyumasını engellemeniz olabilir. Bebeğiniz için son derece tehlikeli ve alışkanlık yaratacak, bu durum emzik sayesinde ne zaman karnı acıksa meme ihtiyacının karşılanmasının akabinde tekrardan uyumasını tetikleyecektir. Bu sebepten onun emzik gibi bazı etkenlerin arkasına saklanmasını engellemeniz gerekmektedir.
Önemli başka bir konu ise bebeğinizin uyanmasının hemen ardından onun yanına kontrole gitmeyin, bunu yapmanızda ki temel amaç her ağladığında yanına gitmeyeceğinizi anlamasını sağlamak olabilir. Gerçekten önemli bir problemi bulunmuyorsa bir veya en geç iki dakika içerisinde tekrar uykuya dalacaktır.  Bu süre zarfında hala uyumadıysa ve ağlamaya devam ediyorsa yanına giderek ona müdahale edebilirsiniz. Bazı psikolojik etkiler yaratan ve uyarıcı özelliğe sahip ilaçları ona vermekten kaçınmalısınız. Bu sayede bebeğinizin daha güçlü bir savunma sistemi oluşacağından emin olabilirsiniz.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular