16.7 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 25, 2023

Biberon Maması Nasıl Yapılır?

Biberon Maması

 

Bebekler için en ideal besinin anne sütü olduğu, herkes tarafından bilinmektedir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı, bebeğin biberonla beslenmesi gerekebilmektedir.  Öyle bir durumda ise akla ilk gelen soru şudur: Hazır kaşık mamaları sağlıklı mı? Bu konuda, mamanın kalitesinden hazırlanma şekline kadar çok komplike bir değerlendirmeden söz etmek mümkündür. Çok fazla demir içeren bir hazır kaşık maması, bebekler için sakıncalı olabilmektedir. Yine olması gerekenin çok üzerinde proteine sahip olan mamalar, bebeklerin sağlıkları üzerinde olumsuzluklara sebebiyet verebilmektedir.  Anne sütünde karbonhidratın kaynağı olarak yalnızca laktoz bulunmaktadır. Biberon maması kullandığınızda da karbonhidrat kaynağı olarak sadece laktoz bulunması önemlidir. Biberon maması, iyi bir incelemeden sonra seçilerek, bebekler için uygun şekilde yedirilmelidir.

biberon-mamasi-nasil-yapilir

Biberon Maması Nasıl Yapılır?

Biberon mamalarının yapılışında dikkat edilmesi gereken konular vardır. Biberon maması tariflerini uyguladığınızda da bunlara dikkat etmeniz gereklidir. Mamaların üzerinde nasıl yapılacakları yazmaktadır. Hazırlanması sırasında ve bebeğe verilirken, aşağıdaki prensiplere dikkat etmelisiniz.

  • Mama hazırlayacak olduğunuz suyun en az 10 dakika boyunca kaynatılması uygun olacaktır.
  • Biberon ve biberon başlığını da yine 10 dakika boyunca kaynatmak, çok daha sağlıklı olacaktır.
  • Emzirme deliğinin uygun genişlikte olmasına ve ısının çok yüksek ya da alçak olmamasına dikkat ediniz.
  • Her 30 cc suya1 ölçek mama koyarak sallayın. Şeker veya süt gibi ilavelere gerek duyulmamaktadır.
  • Beslenmenin ardından artan mamaları bir daha bebeğinize vermemelisiniz.
  • Mamayı günlük olarak hazırlamanız uygun olacaktır. Her öğün için farklı bir biberonla, buzdolabında +4 derecede buzdolabınızda saklayabilirsiniz. Mamayı bebeğe vermeden önce ise sıcak su içerisinde bir müddet bekletiniz.
  • Bebeğinizin hava yutmaması için biberonun lastik bölümü tamamen mama ile dolu olacak şekilde, dik vaziyette tutulmalıdır.

Sizlerin de bildiği tavsiyeler yada biberon maması tarifi varsa, ziyaretçilerimize faydalı olması için aşağıdaki yorum kutusundan bizimle paylaşırsanız seviniriz 🙂

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. Kizim 24aylik iki haftadır kabızlık sorunumuz var doktora gittim ilaç verdi fayda etmedi lütfen yardımcı olun bir süreliğine süte ara vermem lazım sanırım süt kabiz ediyor kizim biberonda mama icmezse uyumaz sütsüz yapılacak mama tarifi istiyorum lütfen yardımcı olun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular