24.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Bireysel Başarınızı Geliştirmenizi Sağlayacak 10 Nokta

Sizi başarıya götürme ihtimali oldukça yüksek olan metotları sizin için araştırdık.

1. Dürüst Olun

1. Dürüst Olun
Başta kendinize, sonra çevrenize dürüst olun. Sadece yalan söylemek değil asıl mesele. Eksik söylemek, itiraf edememek de dahildir dürüst olmamaya. ‘Bu okulu okumak istemiyorum’, ‘artık seninle devam etmek istemiyorum’, ‘mutlu değilim’ vs.
Her neyse konu; net, saygılı, dürüstçe ifade edin.

2. Net Olun

2. Net Olun
İfadelerinizde net olun. Sizi dinleyenler, “ne dedi ki bu şimdi ya?” şeklinde soru işaretleriyle kalmasın. Kendinizi ne eksik ne de fazla, tam olarak ve net olarak ifade edin.

3. Karar Verin

3. Karar Verin
Ne istediğinize karar verin. Ondan biraz, bundan biraz diye diye savrulursanız, sonuca ulaşmayan bir sürü girişiminiz olur. Başarı sonuç ile gelir.
Ne istediğinize karar vermek ve o seçiminizde kararlı kalmak en önemlisidir.

4. Esnek Olun

4. Esnek Olun
Katı olursak, kırılırız. Oysa bizim ihtiyacımız olan bükülebilmektir. Esnek olmak demek, değişken şartlara uyum sağlayabilme becerisidir. Tüm ihtimalleri hesaba katmak mümkün değil, bu sebeple planlarınızda “olmazsa olmaz” şartlar eklememeye çalışın. “Olmasa da olur, başka yol bulunur” diyebilmek önemlidir.

5. B-C-D Planınız Olsun

5. B-C-D Planınız Olsun
Bir hedefe tek bi yoldan gidilmez. Hedefte kararlıysanız o hedefe giden bazısı daha uzun bazısı kesrtirme ama bir sürü yol, plan yapabilirsiniz ve zaten yapmanız da gerekir.

6. Araştırın

6. Araştırın
Genellikle meseleler, fikirler, işler ve gayet tabi insanlar; düşündüğümüzden çok daha derindir. Araştırınca yeni yönlerini, artı ve eksi yönlerini görür, önlem alır uyum sağlayabiliriz.

7. Kendinizi Geliştirin

7. Kendinizi Geliştirin
Tepede her gün değişen gökyüzü, yerde her gün “aynı” uyanan ve yaşayan(?) insanlar…
Gelişmek; fikirlerinizi, hayatınızı, duygularınızı, algınızı her şeyinizi iyileştirir. Beyninize yatırım yapın. Bu sizi daha iyi bir insan yapıyorsa, doğru yoldasınız demektir.

8. Hedef Koyun

8. Hedef Koyun
Küçük hedefler. Adım adım. İlerideki büyük hedeflere götüren küçük taşlar gibi düşünün. Bu sayede hem motive olursunuz hem de yolunuzu kaybetmezsiniz.

9. Saygılı Olun

9. Saygılı Olun
Kendinize ve bu dünyayı paylaştığınız tüm canlılara sayı duyun.
Daha iyisi olmak için uğraşın. Eğer yürüdüğünüz yol başka insanlara ve hatta hayvanlara zarar veriyorsa; yanlış yapıyorsunuzdur. İnanın..

10. Başarısızlıktan Öğrenin

10. Başarısızlıktan Öğrenin
Olmadı, başaramadınız.
Yeniden deneyin. Daha güzel yenilin. Ve sonra daha da güzel..
Netice başarısızlık bile olsa, artık başladığınız noktadan farklı bir yerdesiniz. Öğrendikleriniz her daim kazanç. Tekrar deneyin, daha iyisini yapın.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular