Bitki Çayları Nasıl Demlenir?

1
2116

Bitki çayları birçok önemli rahatsızlığın giderilmesinde yüzyıllardır kullanılan içeceklerdir. Ancak bitki çayları demlenirken dikkat edilmesi gereken ince noktalar da bulunmaktadır. Yanlış bir uygulama bitki çaylarının faydadan çok zarar getirmesine de neden olabilir. Bitki çayları demlenirken çoğunluğunda kullanılan yöntem genelde aynıdır.

Bitki çayı demlerken kullanılacak su en önemli konudur. Kullanılacak suyun kesinlikle klorsuz olması gerekir. Şehir şebekelerinde kullanılan sular genellikle klor içerdiğinden bu sular bitki çayı demlerken tercih edilmemelidir. Doğal kaynak suları ile bitki çayları demlemek daha faydalıdır. Bitki çayları demlenecek su öncelikle kaynatılmalı ve kaynatıldıktan sonra birkaç dakika dinlendirilmelidir. Suyun dinlendirilmesi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

bitki çaylarıBitki çaylarını demlemekte kullanılacak demlik için porselen demlikler idealdir. Demleyeceğiniz bitki kuru ise bir tutam, taze ise bir avuç miktarında olmalıdır. Yeterli miktarda bitkinizi porselen demliğe koyup üzerine kaynatılıp dinlendirilmiş suyu ilave edin. Çayınızın demlenmesi için genellikle 3-5 dakikalık süre yeterlidir.

Kök bitkileri kullanılarak çay yapılmak istendiğinde, bu bitkileri suyla beraber bir cezveye koyup o şekilde kaynatmanız gerekir.

Bitki çayları yapıldığı zamanda ve taze olarak içilmelidir. Bolca demleyip sürekli kaynatarak aynı çayı içmek fazla fayda getirmez. Bu yüzden içebileceğiniz miktarda çay hazırlayıp taze olarak tüketmeniz en faydalı yöntemdir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.