24.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Bitki Çaylarının Faydaları

Çeşitli bitkilerden elde edilen çaylar bir çok sağlık sorununun çözümünde bizlere yardımcı oluyor. Zaten tıbbi ilaçların büyük çoğunluğu da bitkilerden elde ediliyor. Hangi bitki çayının hangi sorunlara iyi geldiğini bilmek hastalığın başlangıcından önce tedbir alınması noktasında bizlere faydalı olabilir. Ancak, her bitkinin çayı yapılıp içilmez. Aşağıda çokça kullanılan ve temin edilmesi kolay olan bitki çaylarının faydaları hakkında bilgiler bulacaksınız.

Adaçayının faydaları

Adaçayı mide ve bağırsak gazlarının giderilmesinde faydalıdır. Çeşitli nedenlerle oluşan mide bulantısını keser. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarının giderilmesinde yardımcı olur. Göğsü yumuşatarak göğüs ağrılarını hafifletir. Astımın neden olduğu sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.

Ihlamurun faydaları

Ihlamurun kaynatılarak elde edilen çayı idrar ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Aynı zamanda göğsü de yumuşatır. Balla karıştırılıp içildiğinde mide ülserine faydalıdır. Ayrıca kan dolaşımını da düzenler.

bitki çaylarıKuşburnunun faydaları

Kuşburnunun içinde bulunan zengin vitaminler gözler için çok faydalıdır. Göz dostu olarak da bilinir. Vücudu diri tutar. Aynı zamanda çok zengin bir C vitamini kaynağıdır. 100 gr. kuşburnunda 8-10 kilo portakala eşdeğer C vitamini bulunmaktadır. Kantemizleyici özelliği vardır. Raşitizm hastalığına iyi gelir. Bağırsaklardaki kurtların düşürülmesinde, mide kramplarında, sindirim sistemindeki zorluklarda faydalıdır. Romatizmanın neden olduğu ağrıları giderir ve basur tedavisinde kullanılır.

Melissa çayının faydaları

Yapraklar yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığına faydalıdır. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır. Daha çok çay halinde kullanılır.

Papatya çayının faydaları

Papatya çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur. Kaynatılarak ça haline getirilir ve sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Basur memelerinde ağrı kesici, tedavi edici etkiye sahiptir. Boyar madde olarak da kullanılır.

Böğürtlen çayının faydaları

Böğürtlen faydaları son zamanlarda yeni yeni keşfedilmeye başlayan mucizevi bir bitkidir. Yapraklarında tanen ve organik asitler ihtiva eder. Hafif kabız edici özelliği olmakla beraber; diş etleri, bademcik ve boğaz iltihaplarinda, ishal ve basurda kullanılmaktadır.

Nane çayının faydaları

Yaprakları çay halinde yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilaçların terkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nane esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mide ağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nane uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular