14.6 C
İstanbul
Salı, Kasım 21, 2023

Cilt gençleştirme yöntemlerinde en son trendler

İlerleyen yaş, sağlıksız yaşam biçimi, stres veya benzeri nedenlerle cilt kalitemiz bozulduğunda, daha genç ve taze bir görünüm için başvurabileceğimiz birçok tedavi yöntemi mevcut. Ameliyat geçirmek istemeyen, uzun iyileşme süreleri için vakti olmayan birçok kişi ise, Medikal Estetik olarak da bilinen Ameliyatsız Estetik Uygulamaları ile arzu ettiği görünüme kavuşabiliyor.

 

İşte en son dönem cilt gençleştirme yöntemlerinden bazıları:

 

Cilde kök hücre (Fibroblast) uygulaması

Kulak arkasından ameliyatsız alınan küçük bir parçadan elde edilen kendi fibroblast hücrelerimizin, özel donanımlı kök hücre laboratuvarlarında çoğaltılıp, cilde geri verilmesi işlemidir. Yaşlanmayla cildimizden eksilen hücrelerin yerine geri konulmasıyla, cilt kalitemiz ve görüntümüz öncesine döner. Tüm dünyada, sadece görüntüdeki değil, ciltteki gerçek gençleşmeyi sağladığı kabul edilen tek yöntemdir. Doğal ve risksizdir.

 

PRP

Kişinin kendi kanından ayrıştırılarak elde edilen PRP “Trombosit Yönünden Zengin Plazma” uygulaması, kanın kendi iyileştirici gücünün konsantre hale getirilip kullanılması prensibine dayalıdır. Kök hücre içermez. Lazer, dermapen, radyofrekans, mezoterapi ve mikro iğneleme gibi yöntemlerle birlikte uygulandığında bu yöntemlerin etkinliği arttırır.

 

Mezoterapi

İçerisinde yeni hücre bulunmaz. Ciltte var olan hücreleri, vitamin ve benzeri maddelerin enjeksiyonu yapılarak besleme işlemidir. İyi bir cilt bakımıdır da denilebilir. Mezoterapi PRP ile karıştırılarak kullanıldığında daha fazla etkili olabilir.

 

Dermapen

Dermapen uygulamasında ince uçlu, titreşimli iğneler ile cilde birçok mikro kanal açılarak cildin kendi iyileşme mekanizmaları harekete geçirilir. Bölgeye eş zamanlı uygulanan mezoterapi solüsyonları, PRP ve benzeri karışımların bu kanallardan kolayca emilmesi sonucu, dokunun daha hızlı ve sağlıklı yenilenmesi sağlanmaktadır.

 

Lazer

Cildin üst katını hızlı bir şekilde kaldırarak cildin kendi iyileşme mekanizmasını aktive eder. Yüzeysel izler ve lekelenmelerde de kullanılır. Ancak derin akne skar izlerinde yeterli olmayabilir. Mutlaka hekim tarafından kullanılması gereken bir yöntemdir.

 

Botoks

Yaşlandıkça ciltte yeterli miktarda kolajen üretilemediği için, kaslar hareket ettikçe, mimikler sık kullanıldıkça kırışıklıklar belirgin olur. Botoks, uygulandığı kasta geçici felç etkisi yaratıp, kolajen üreten dokuya kırışıklığı silebilmesi için zaman sağlar.

 

Dolgu

Çökük göz altları, çok ciddi nazolabial bölge çökmeleri gibi durumlarda cilt altına doldurulan silikon benzeri bir madde ile hızlı sonuç sağlanabilir. Etkisi 1-2 yıl sürer. Sıkça ve çok fazla dolgu kullanılan bölgede cilt altındaki bağlar zarar görür ve uzun vadede daha çok çökmeye neden olabilir.

 

Yağ dolgusu

Kişinin kendi yağının liposuction ameliyatı ile alınıp vücudundaki bir bölgeye enjekte edilmesi işlemidir. Bir yıl içerisinde en fazla yüzde 20’si o bölgede kalır. Eğer yağdan ayrıştırılan kök hücreyle karıştırılırsa, kalıcılık oranının yüzde 50 /60 / 70 gibi yüksek oranlara çıkarılması mümkün olabilir.

 

Nanofatgreft (Nasno yağ dolgusu)

Nanofat uygulamasında, vücudunuzdan alınan yağ belli süzgeçlerden geçirilerek dolgu malzemesi kıvamına getirilir. Yağ mekanik yoldan inceltildiği için, kök hücrelerini halen belli oranda içinde barındırır. Göz altı kararmalarını engellemek için ışık dolgusu yerine güvenle Nanofat kullanılabilir.

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular