24.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu birçok kişi için hala sorun olmaya devam ediyor. Cilt kuruluğunun nedenleri bilinmezse bu sorunu çözmek de mümkün değil elbette. Ancak cilt kuruluğunun nedenleri öğrenildiğinde gerekli tedbirler de alınabilecek ve tamamen engellenemese de en azından büyük bir dert olmaktan çıkacaktır.

Cilt kuruluğunun nedenleri

Cilt kuruluğu genellikle dış etkenlerden dolayı ortaya çıkar. Bunlar genellikle çevresel etkenlerdir. Sıcak su, deterjanlar, giysilerde oluşan sürtünme, sık hava yolculuğu, rüzgara maruz kalmak, çevre kirliliği, klima ve diğer kimyasal maddeler olarak sıralanabilir. Bunların yanında insan metabolizmasından kaynaklanan nedenler de cilt kuruluğuna sebep olabilir. Bunların başlıcaları Atopik egzama, kalıtsal bazı hastalıklar, ihtiyosis, sedef gibi cilt hastalıkları, metabolik faktörler, tiroit bezinin yeterince çalışamaması, aşırı kilo kaybı ve yaşın ilerlemesidir.

cilt kuruluğuCilt kuruluğu kimlerde görülür?

Cilt kuruluğuna yaşı ilerlemiş kişilerde daha sık rastlanır. Yaşlanmaya bağlı olarak insan cildi daha kuru ve daha az yağlı bir hale gelir. Bunun sebebi derinin üst tabakasını oluşturan yaklaşık %10’luk su miktarının zamanla azalmasıdır. Bu suyun azalması sonucu deride çatlamalar, kaşıntılar ve kuruluk oluşur. Cilt kuruluğu sorunu yaşayanların büyük bir çoğunluğunda bu soruna sebep olabilecek bir hastalık bulunmamaktadır.

Cilt kuruluğu yaşayan diğer bir kesim de çok sık duş alan kişilerdir. Özellikle son zamanlarda giderek yaygınlaşan hergün duş alma alışkanlığı kuru bir cilde sebep olan önemli etkenlerdendir.

Cilt kuruluğu nasıl önlenir?

Soğuk havalarda cilt kuruluğu olanlar kesinlikle vücutlarını soğuktan korumalıdır. Özellikle ellere mutlaka eldiven takılmalıdır.

Mümkünse çok sık duş alınmamalıdır. Eğer sık duş almak gerekiyorsa duş süresi kısa tutulmalıdır. Su sıcaklığının fazla olmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Normal sabunlar cildi kuruttuğundan sabun kullanırken yağ ve gliserin oranı yüksek olanlar tercih edilmelidir.

Cildin kimyasal maddeler ve özellikle deterjan ile doğrudan temasından kaçınılmalıdır. Böyle durumlarda mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

Çok dar elbiseler vücuda fazlaca sürtüneceğinden cilt kuruluğuna neden olur. Mümkün olduğunca daha bol ve rahat elbiseler trecih edilmelidir.

İster yaz ister kış olsun, her dönemde mutlaka bol miktarda su ve diğer içecekler içilmelidir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. Kışın cildim gerçekten çok kötü oluyor. Yanaklarım kızarıyor sürekli. Dediğinizi dikkate alırsam başarılı sonuç alırmıyım acaba?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular