21.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 28, 2022

Cilt Tiplerine Göre Bakım Önerileri

Cilt tipini bilmek, cilt bakımı yaparken ve cildinize uygun ürünü seçerken oldukça önemlidir.  Her ürün her cilt tipi için uygun değildir. Bu nedenle yapacağınız bakımdan verimli sonuçlar alınabilmesi için cilt tipine uygun ürünlerle cilt bakımı yapılması gerekir.

Enndepo.com online kozmetik ürünleri sitesinden; karma cilt, normal cilt ve yağlı cilde nasıl bakım yapılacağı konusunda işte size birkaç öneri…

Karma ciltlerin bakımı nasıl yapılır?

Karma ciltlerin bakımı hassasiyet ister çünkü bu cilt tipi iki farklı cilt yapısına sahiptir. Bu nedenle yüzün farklı bölümlerine bakım yapılırken, farklı ürünlerin kullanılmasına ihtiyaç duyulur. Burun, alın ve çene bölgelerinin yağlı olması ve bu duruma karşılık yüzün diğer bölgelerinin kuru bulunması karma cilt tipine bakım yapılırken çok daha özen gösterilmesini gerektirir.

Karma ciltli kadınların hem sabahları hem de uyumadan yüzlerini sabunsuz temizleyiciler, jel türü ya da hafif köpük temizleyiciler ile düzenli olarak yıkamaları ve bu işlemi yaparak yağlı bölgelerin temiz tutulmasını sağlamaları gerekir.  Alın, burun ve çene bölgesi dışında kalan diğer kuru bölgelere nemlendirici uygulanmalıdır. Karma ciltlerde, sağlık güzellik birlikte düşünülerek makyaj yapıldığında makyaj temizlenirken hafif ürünler kullanılmalı.

Karma ciltlerin yağlı kısımları için yağsız ürünler tercih edilmeli, gerekli olduğu durumlarda fazla miktarda kullanmak kaydıyla yağsız bir nemlendirici kullanılmalıdır. Kuru bölgelere bakım yapılırken ise,cilt tipine uygun bir krem vasıtası ile kuru bölgeler nazikçe ovulmalı, kuru kısımlara su bazlı nemlendiriciler sürülmelidir.

 

Yağlı ciltlerin bakımı nasıl yapılır?

Cildinin nemsiz kalmasından dolayı, yağlı cilde sahip kişilerin ciltlerinde sürekli yağlanma görülür. Sabah ve akşam düzenli olarak temizleme jeli kullanarak cilt temizliği yapılması yağlı ciltler açısından oldukça önemli. Cilt temizliğinde kullanılan tüm ürünlerin cilde uygun ve parlamayı önleyici olması gerekir.

Yağlı ciltlere özel cilt bakım ürünleri ile temizlik  yapıldıktan sonra, ciltteki kirleri arındırmak ve yüzdeki gözenekleri sıkılaştırmak için cilde tonik uygulamalıdır. Toniğin kuruması beklenerek, cildin ihtiyacı olan nemi sağlamak amacıyla  cilde uygun olan yağsız su bazlı nemlendirici sürülmelidir.

 

Normal ciltlerin bakımı nasıl yapılır?

Normal cilt tipleri için adeta sorunsuz ve bakımı en kolay olan cilt tipi demek mümkün. Adeta bu cilde sahip kadınlar diğer cilt tiplerine sahip kadınlara oranla daha şanslı denilebilir. Buna karşılık hormonal değişimler, stres, yaşlanma gibi unsurlar göz önüne alınarak, sağlıklı kalabilmesi için normal ciltlere de cilt  bakımı yapılmalıdır. Suda çözülebilen ürünler normal cilt türlerinde kullanılabilir.

Günlük bakım yapılabilmesi için sabah ve gece hafif bir tonik kullanılarak cilt temizlenebilir, haftada bir veya iki kez cilde hafif içerikli maskeler uygulanabilir. Normal cilt tipine sahip kadınlar alkol içeren kozmetik ürünlerden kaçınmalı, makyaj için seçtikleri kozmetik ürünleri kaliteli olmalıdır.

Bakımına önem veren her kadın güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Bu nedenle cilt bakımını düzenli yapmak, makyajı mutlaka temizleyerek uyumak sağlıklı ve taze bir cilde sahip olabilmek için gereken en önemli adımlardır. Tüm cilt tiplerinde bakım yapmak cildin geç yaşlanması ve daha sağlıklı olabilmesi açısından önem taşır.

Cerave, La Roche Posay, Zade Vital, Bio-Oil, Elancyl, Vichy, Bioderma gibi markalara ait pek çok farklı özellikte ürünü karşılaştırabilir, ihtiyacınıza en uygun olan dermokozmetik markasını %100 orjinal ürün garantisi ile online satın alabilirsiniz.

Cilt bakımı ürünleri fiyatları hakkında detaylı bilgiyi %100 ürün orjinal garantisi ile Enndepo.com web sitesinde bulabilirsiniz.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular