16.6 C
İstanbul
Salı, Ekim 4, 2022

Çocuklar Ve Televizyon

televizyon ve çocuklarTelevizyon artık günümüzde ev hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri. Televizyon aile hayatımızı toptan ve bireysel olarak etkileme gücüne sahip. özellikle çocuklar üzerinde nasıl bir etki bıraktığı artık herkes tarafından biliniyor. Genellikle televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsedilir. Ancak televizyon doğru bir şekilde kullanıldığında çocuğunuzun gelişimine son derece önemli katkılar da yapabilir.

Televizyonun en büyük etkisi şüphesiz 0-3 yaşları arasında görülüyor. Çünkü bu yaşlar, hayat boyu kullanılacak bazı psikososyal ve psikomotor (motor hareketler) özelliklerin kazanıldığı çok önemli bir devre. Bu devrede oluşabilecek herhangi bir sorunsa, bütün hayatı etkiliyor. Çocuğunuzun psikolojik, sosyal ve hatta fiziksel gelişimini etkileme olasılığını azaltmak için, televizyonla çocuğunuzu tanıştırırken dikkat etmeniz gereken önemli kurallar bulunuyor.

Çocuğum için sağlıklı ve güvenli bir şekilde televizyon izleme düzeni nasıl sağlayabilirim?

Doğumu takip eden ilk 6 aylık periodda, bebeğinizi televizyonun karşısında mümkün olduğunca kontrollü saatlerle bırakın. Evde sürekli açık kalan televizyonun sesi, bebeğinizin sizin konuşmalarınızı seçmesini ve konuşmayı öğrenmesini geciktirebilmektedir.

Bebek ve çocukların yetişkinlere yönelik programlar izlemesinin psikolojik ve sosyal boyutu bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Çocuğunuzun özellikle şiddet içeren ve yaşına uygun olmayan yayınları izlemesine izin vermemelisiniz. Çocuklara özel güvenli içerik sağlayan TV izleme alternatiflerini tercih edin.

Çocuklar için özel olarak hazırlanan bilinçli programları; çizgifilmler, interkatif oyun, dans, müzik, jimnastik, belgesel içeriği olan “bebek ve çocuk televizyonları”nı tercih edin. Televizyonu bebeğinizin zeka gelişimi için faydalı olabilecek, görsel, anlatım ve içerikteki yayınları izlemek için kullanın.

Çocuğunuzun günlük televizyon karşısında geçireceği zaman diliminin 1-2 saati geçmemesine dikkat edin. Çocuğunuzun TV izleme saatlerini belirleyebileceğiniz sistemler sayesinde gözünüz arkada kalmasın.

Belirli programları çocuğunuz ile beraber izleyin. Ona sorular yönelterek veya televizyonda gördüğünüz hareketleri tekrarlayarak, onunla birlikte eğlenceli zaman geçirmenin yollarını arayın. Farklı yaş gruplarına hitap etmek üzere hazırlanmış özel bebek kanallarında bu tür programları bulabilirsiniz.

Çocuğunuza televizyon saatinden bağımsız olarak, ona gün içinde mutlaka zaman ayırmalı, onunla oyun oynamalı, kucaklaşmalı, sevgi ve sıcaklığınızı hissettirmelisiniz.

Kısacası çocuğunuzun ne izleyeceğini, izleme süresini ve saatlerini kontrol altında tuttuğunuz sürece TV gelişimine katkıda bulunacaktır.

kaynak: milupa

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular