23.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 20, 2022

Çocuklarda Boy Uzaması Sorunu

bebek boy uzamasıBu makalede aşağıdaki konuların cevaplanmasına çalışılmıştır:

çocuğun boyu, çocuğun boy ve kilosu , çocuğun boyunu hesaplama, çocuğun boyu ve kilosu, çocuğun boyu nasıl uzatılır, çocuğun boy hesaplaması, çocuğun boyu nasıl uzar

Çocuğunuzun yıllık boy uzaması, 5 santimetrenin altında ise mutlaka bir doktora götürün. Çocukların boyunun doğumdan itibaren ergenliğe kadar her yıl en az 5 santimetre uzaması gerektiğini belirten uzmanlar, ‘Çocuğunuzun yıllık boy uzaması, 5 santimetrenin altında ise veya normal seyrindeyken bir anda duruyorsa, çocuğunuz büyüme Hormonu eksikliğiyle karşı karşıya olabilir.

Böyle bir durumda çocuğunuzu mutlaka bir doktora götürün’ uyarısında bulundu. Ayrıca, bir yıl boyunca büyümeyen Ayak numarası, değişmeyen elbise bedeni ve kısalmayan pantolon boylarının anne-babaların büyüme Hormonu eksikliğinden şüphelenmeleri için yeterli belirtiler olduğu kaydediliyor.

Tüm anne babaların, gelişme çağındaki çocukların boylarının uzamasını yakından takip ettiklerini belirten uzmanlar, ancak bazen boy artışındaki durmanın, anne babalar tarafından dikkate alınmadığını belirterek, bu tür durumların büyüme hormonu eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabileceğine dikkat çekiyor.

Tedavide erken teşhisin önemini belirten uzmanlar, büyüme hormonu eksikliğine bağlı olarak çocuğun boyundaki uzamanın durduğunun erken fark edilmesinin, yapılacak tedaviyle çocuğun gerçek boy potansiyeline ulaşmasının mümkün olacağını söylüyor.

Çocuklarda boy ve kilo tablosunu görmek için tıklayınız.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. merhabalar.benim 4 yaşında bir kızım var. 1.5 yıldan beri boyu sadece 3 cm attı.boyu önceki gibi atmıyor ne yapmalıyım ya da ne önerirsiniz daha hızlı boyunun uzaması için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular