14.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Çocuklarda Kabızlık Nedenleri

Kabızlık çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir sindirim sistemi problemidir. Sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de sık rastlanılan bu problem kendisi bir hastalık değildir. Sadece bir belirtidir. Tabi ki bu belirti basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi, kabızlık ciddi problemlerinde bir belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle anneler çocukları bu tür rahatsızlıkla karşılaştığında dikkat etmelidir.

Kabızlığın çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan birisi, fonksiyonel ya da idiopatik (nedeni belli olmayan) kabızlık olarak adlandırılan kabızlıktır. Bu kabızlıkta çocuk genellikle dışkılama sırasında duyduğu ağrıya bağlı olarak bilerek dışkısını tutmaktadır. Bunu daha sonra alışkanlık haline getiren çocukta kabızlık problemi görülmektedir.

Kabızlığın diğer önemli bir nedeni de beslenme ve beslenme alışkanlıklarıdır. Kabızlık bir sindirim sistemi problemidir. Bu nedenden dolayı beslenme ile direk bir ilişkisi söz konusudur. Yanlış beslenmeler sonrasında kabızlık oluşabilmektedir. Yetersiz beslenme, sebze ve meyveleri az tüketme, çok fazla inek sütü tüketme beslenmeye bağlı kabızlığın oluşumunda rol oynayan en önemli sebeplerdir.

çocuklarda kabızlıkDiğer bir neden de sindirim sisteminin de doğuştan olan veya sonradan oluşmuş yapısal problemlerdir. Apse, makat bölgesinde yırtık, anüsün yerindeki farklılıklar bunlar arasında sayılabilir. Bazı ilaçlarda yine kabızlık nedenleri arasındadır. Hipokalsemi, hipotiroid gibi hormonal bazı problemlerde kabızlık problemine neden olabilmektedir.

Kabızlığın en çok karşılaşılan nedenleri bunlardır. Kabızlık genelde beslenme ile alakalı olmasına rağmen dediğimiz gibi ciddi bazı problemlerin de habercisi olabildiğinden dikkatli olmak gerekemektedir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular