9.5 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 10, 2022

Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte aileler özellikle cocuk larını daha fazla düşünmektedir. Bağışıklık sistemleri güçlü olmayan ve en ufak enfeksiyon riskinden bile hastalıklar kapabilen cocuk ları korumak için ise öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta hijyendir. El ve dudak teması ile bulaşabilecek enfeksiyon rahatsızlıklarından etkilenmemesi için dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta ise sağlık beslenmedir.  cocuk ların bağışıklık sistemlerini güçlendirebilmesi için düzenli bir besin periyodu içerisinde olması gerekmektedir. Sağlıklı beslenmeyi sağlamak ise kuşkusuz ailelerin elindedir. Bu dönemlerde cocuk ların çikolata ve şeker oranı yüksek yiyeceklerden kurtularak daha sağlıklı besin gıdaları tüketmelidir.

  • cocuk larınız için hazırlayacağınız beslenme listesi içerisinde her gün muhakkak 1 veya 2 adet et veya baklagiller grubundan gıdalar bulunması gerekmektedir.
  • cocuk lara her gün 1 adet yumurta muhakkak yedirilmelidir.
  • Gün içerisinde bol bol meyve yemesi gerekmektedir.
  • Gün içerisinde 1 veya 2 öğünde muhakkak sebze yemekleri tüketmesi gerekmektedir.
  • Her gün olmasa da 2 günde 1 muhakkak nişasta içeren besinler tüketmesi sağlanmalıdır.

Yukarıda sizlere sunmuş olduğumuz maddelere dikkat ederek hazırlayacağınız beslenme periyodu sayesinde cocuk larınızın sağlığı riske atmaz ve onları korumuş olursunuz. Bu besin periyodunu sadece belirli günlerde uygulamaktan ziyade onun büyüyüp bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hastalıklardan ve enfeksiyon rahatsızlıklarından etkilenmeyen bir cocuk kış mevsimlerini daha sonra da daha sağlıklı ve enerji dolu geçirecektir. cocuk larınızın hayatını riske atmayın.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular