12.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Detoks Nedir, Nasıl Uygulanır?

Detoks yapan kadınlar daha parlak bir cilde sahip oluyor. Detoks yapanlar daha iyi uyuyor, daha enerjik oluyor, zihinleri daha berrak oluyor. Bunlar detoks yapan çoğu kadın tarafından belirtilmiş ortak görüşler. Herkes memnun olduğuna göre demek ki detoks gerçekten söylendiği kadar faydalı. Ayrıca detoksun kırışıklıklara, selülite ve sivilcelere iyi geldiği de artık biliniyor.

Detoks nedir?

İnsan vcudu için bu kadar faydalı olan detoks nedir, nasıl yapılır? Önce detoks ne demek kısaca bahsedelim, sonrasında nasıl uygulanır öğrenelim. Bildiğiniz gibi çeşitli yollarla sürekli vücudumuza giren ve atık madde olarak atılmayı bekleyen çok sayıda toksin bulunmaktadır. Detoks bu toksinlerin vücuttan atılmasında oldukça etkili yöntemlerden biridir. Bütün insanların belirli aralıklarla vücudunu dinlendirmeye ve vücudunu temizlemeye ihtiyacı bulunmaktadır.

Detoksa ihtiyacınız olduğu nasıl anlaşılır?

Eğer kendinizde sürekli aşağıdaki şikayetleri görüyorsanız, sizin de detoksa ihtiyacınız var demektir. Nedir bu şikayetler:

Baş ağrısı, sırt ağrıları, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, yorgunluk, eklem ağrıları, burun kaşıntısı, sinirlilik, deri döküntüleri, öksürük, uyku hali, deri kızarıklıkları, göğüs hırıltısı, gözlerde iritasyon, uykusuzluk, bulantı, boğaz ağrısı, savunma sisteminizde yavaşlama, baş dönmesi, hazımsızlık, boyun tutulması, değişken ruhsal yapı, anoreksiya, sinüslerin tıkanması, anksiyete, ağız kokusu, dolaşım bozukluğu, ateş, depresyon, kabızlık.

Detoksun faydaları nelerdir?

Eğer iyi bir detoks uygulanırsa, uygulama neticesinde doğal arınma sistemleri harekete geçer ve vücut çeşitli kimyasallardan, toksinlerden temizlenir. Detoks programı sonunda vücutta aşağıdaki temizlik işlemleri gerçekleşir:

– Organlarınızı dinlendirir. (Özellikle de çok yorulmuş olan sindirim sisteminizi)
– Karaciğerinizi toksinlerin atımı konusunda harekete geçirir.
– Bağırsak, böbrek ve cilt yoluyla toksinlerden arınmayı hızlandırır.
– Dolaşımı hızlandırır.
– Vücudunuzu sağlıklı besinlerle doldurur.

Detoksun selülite faydaları:

Detoks ile vücudunuzda biriken pislikten kurtulabilirsiniz, selülit oluşumunu önleyebilirsiniz. Detoks ile kaslarınız sıkılaşır ve hem cildiniz hem de vücudunuz sağlığına kavuşur. Sindirim sisteminizi temizler, vücudunuzun asit-alkalin dengesini yeniden sağlar ve organlarınızın işlevlerini daha iyi yapmasını sağlar.

Detoksun güzelliğe faydaları:

– Cildiniz dinlenmiş, yenilenmiş ve canlanmış görünecek.
– Cildinizin doğal parlaklığı, kılcal damar dolaşımı ve lenfatik drenajın artmasıyla geri gelecek.
– Cilt kızarıklıkları, lekeler ve noktalar kaybolacak.
– Gözlerinizin akı daha beyaz olacak.
– Gözlerinizin etrafındaki koyu renk halkalar yok olacak.
– Cilt dokunuz daha pürüzsüz ve yumuşak olacak.
– İnce çizgiler daha az görünür olacak.

Detoksun sivilceler için faydaları:

Organik olmayan gıdaların tüketilmesi, bunun yanında hatalı yapılan diyetler neticesinde sindirim sistemini kötü bir şekilde etkiler. Ancak, toksinlerden etkilenen başka yerler de bulunmaktadır. Kötü yağlar, alkol, kafein ve şekerin içinde bulunduğu diyetler karaciğerinizi yorar.

Bunlarla beraber, etlerini yediğimiz hayvanlara verilen hormonlar ve antibiyotikler, koruyucular, gıda boyaları, işlenmiş su ve gıdalar tam birer toksik yüküdür. Uzun süren zihinsel stres ve kötü duygular da bunu içeriden tetikler. Yeterli egzersiz yapılmaması da buna tuz-biber olur. Vücudun doğal oksijen döngüsüyle arınması egzersize bağlıdır.

Böbrek ve bağırsaklarımızın yanında, cildimiz de detoksifikasyonda önemli rol oynar. Eğer kolonunuz toksinlerle dolarsa, karaciğeriniz görevini gerektiği gibi yapamaz. Atamadığı toksinleri de akne, sivilce gibi şeylerle dışa vurur. Bu tür cilt bozuklukları atılamayan toksinlerle oluşmaktadır.

Detoks nasıl yapılır?

Detoks yapmak için çok sayıda diyet bulunmaktadır. Bu diyetlerin hangisi yapılırsa yapılsın 3 konuya özellikle dikkat edilmelidir. Bunlar detoksun faydalı olması açısından önemli öğelerdir.

– Arınma
– Yeniden yapılanma
– Olanı koruma

Arınma, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını içerir. İlk yapılması gereken detoks uygulaması budur. Arınma için çeşitli sıvı detokslarını uygulayabilir ya da kırmızı et, şeker, tuz, işlenmiş gıdalar, alkol, kafein gibi yiyecek ve maddelerden uzak durabilirsiniz.

İkinci aşama yeniden yapılanma aşamasıdır. Bu aşamada vücuttaki sistemler yeniden kurulur. Beslenme alışkanlıkları yeniden düzenlenir, yaşam tarzında çeşitli değişikliklere gidilir.

Üçüncü aşama da diyetinizde yaptığınız pozitif değişiklikleri kalıcı kılmaktır.

Meyve ve sebze suyu detoksu:

Bu detoks yönteminde 1-2 gün boyunca hiç katı gıda alınmadan sadece meyve ve sebze suları içilir. Bazı detokslarda sadece su içilmektedir. Ancak su tek başına besleyici değildir. Oysa taze meyve-sebze suları dokuların ve hücrelerin yenilenmesini sağlar, vücudu derinlemesine arındırır ve vücutta biriken atıkların sudan daha etkili bir şekilde atılmasını sağlar.

Bununla beraber, taze meyve ve sebze sularını sindirmek de oldukça kolaydır. Bunlar kolay bir şekilde kana karışabilirler. Aynı zamanda ürik asidi ve diğer ironik asitler meyve ve sebze suları tarafından kolayca vücuttan atılabilir.

Suyla yapılan detoksta vücut enerjiye ihtiyaç duyduğunda elindekilerle yetinmek zorunda kalır. Bu da metabolizmayı yavaşlatır. Ancak meyve-sebze sularında durum aynı değildir.

detoks meyve suları

Etkili bir detoks diyeti:

Bu detoks programını uygulayarak gerçek anlamda bir detoks yapmış olabilirsiniz. Bu program kapsamlı araştırmalar ve müşteri memnuniyeti değerlendirildiğinde en etkili yöntemlerden biri olarak belirlenmiştir. Program süresi 3 ile 7 gün arası değişmektedir. Ancak bu detoksun etkileri genellikle 3 günden sonra hissedilmeye başlandığından, 7 gün bounca sürdürülmesi tavsiye edilmektedir.

Bu diyette yiyebileceğiniz içecek ve yiyecekler: Taze meyve-sebze suları, çiğ ya da buharda hafif pişmiş nişastasız, düşük Gl değerli sebzeler, günde en az sekiz bardak arıtılmış ya da mineral su, bitki çayları, sebze suyu ve detoksifikasyona yardımcı olacak protein tozu. Gördüğünüz gibi yalnızca meyve ve sebze sularından oluşmuyor. Bu da fazlasıyla aç kalmayacağınız anlamına geliyor.

Ancak beslenme alışkanlığındaki bu değişiklik vücudunuz tarafından hemen kabullenemeyeceğinden , programın ilk 2 gününde şu şikayetlerle karşılaşabilirsiniz. Kısa süreli baş ağrıları, halsizlik, baş dönmesi, dil kuruması ve hatta uçuk. Ama bunda korkacak bir durum yok. Çünkü bu belirtiler vücudunuzun kendi kendini arındırmaya başladığını gösteren belirtilerdir.

Baharat ve Çaylarla Arınma Programı

Uyanınca: Bir bardak ılık suya bir kaşık limon suyu veya bir kaşık elma sirkesi ekleyerek için.

Yemeklerde: Maydanoz ve sarımsak tüketin (tercihen çiğ), ayrıca kırmızı biber ve zencefil (çorbalara katılarak tüketilebilir) de tüketilmesi gerekir.

Yemek Aralarında: Papatya, zencefil, ıhlamur, meyankökü gibi arındırıcı çaylar tüketin.

Akşam: Papatya çayı rahatlatıcı özelliği ile uyku için de idealdir.

Uyarı: Sadece tek bir besin maddesinden (örneğin yalnızca su, yalnızca meyve suyu, tek bir çeşit meyve gibi) oluşacak bir detoks programı uygulayacaksanız önceden mutlaka doktorunuzdan görüş almalısınız. Çünkü bu tip bir beslenme vücudunuzu zorlayacağından, istenmeyen sonuçlara da neden olabilir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular