23.3 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 30, 2022

Diyabetli Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

diyabet ve gebelikTıbbi olarak hiç bir engeli olmayan her kadın hamile kalabilir. Ancak gelişen teknolojinin yardımıyla zaman zaman çeşitli rahatsızlıkları bulunan kadınlar da artık bebek sahibi olabiliyor. Bu tür rahatsızlığı olan kadınların önce doktorlarına başvurup hastalık hakkında bilgi almaları ve hamile kalmalarının kendi sağlıkları açısından risk oluşturup oluşturmadığını öğrenmeleri gerekiyor. Bu tür rahatsızlıkların en yaygın olanlarından biri de diyabet. Diyabet hastası kadınların hamile kalması hem bebek hem de kendi sağlıkları açısından büyük risk taşıyor. Ancak gelişen tıp bilimi bu soruna da çare olmaya başlıyor.

Doç. Dr. Arda Lembet, diyabeti olan kadınların gebe kalmadan birkaç ay önce özel takip ve tedavi programına alınarak, gebeliği sırasında diyabet ortaya çıkan kadınların ise yine düzenli takibin yanı sıra kişiye özel diyet ve egzersiz uygulaması ile sağlıklı bir bebek dünyaya getirebileceğini bildirdi.

Doç. Dr. Lembe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, diyabetle yaşamayı bilen, kontrollerini düzenli yaptıran ve hastalığı kontrol altında tutulan diyabetlinin sağlıklı bir bebek sahibi olmaması için ortada bir neden kalmadığını söyledi.

Lembert, gebelik diyabetinin tüm gebelerin yüzde 3-5′i arasında görüldüğünü dile getirerek, gebelik şekeri olanların önce özel bir diyete alındığını belirtti. Hastalığın diyetle kontrol altına alınamaması halinde başka ilaç vermeye gerek kalmadığını fakat kontrol altına alınamayan hastalarda insülin tedavisini uygulamak gerektiğini kaydeden Lembet, gebelikte görülen şekerde bebeği bekleyen riskler bulunduğunu belirtti.

Anneden bebeğe geçen glikozun bebeğin indirmeye çalıştığı sırada insülin denilen bir hormon salgıladığını, bunun sonucunda da bebeğin şişmanladığını anlatan Lembet, insülin tedavisinin bebeğe hiçbir zararı olmadığını çünkü anneye verilen insülinin bebeğe geçmediğini bildirdi.

Lembet, gebelikte saptanan şeker hastalığında bebekte yapısal anormallik görünmediğine dikkati çekerek, gebelik şekeri nedeniyle olabilecek riskleri ise, ‘erken doğum, gebelik zehirlenmesi ve iri bebekten dolayı sezaryen, doğduktan sonra bebekte kalsiyum magnezyum dengesinde bazı bozukluklar, bebeklerin sarılığa biraz daha fazla maruz kalması’ olarak sıraladı.

Gebelikten önce şeker hastalığı bulunanlarda ise şeker hastalığının süresi ve şeker anormalliğinin derecesine göre bebekte görülebilecek anormallik düzeyinin de arttığını belirten Lembet, ”Şeker hastalığı gebelikten önce var ise ve hastalık kontrol altında tutulmamışsa omurilik defektleri, menangom, kalp ve yüz böbrek anormallikleri gibi çeşitli anormallikler oluşabiliyor” dedi.

Lembet, şeker hastalığı olan kadınlarda görme, göz dibi, kalp, tansiyon, böbrek ve sinir sisteminin normal olduğunun tespit edilmesi ve şekerlerinin de kontrol altında olması halinde gebe kalmalarına izin verdiklerini anlatarak, şeker hastalığı olanların gebelik geçirmesinin hastalığın şiddeti ve gidişatını kötü yönde etkilemediğini bildirdi.

Gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığının tanısının, 24-28 gebelik haftaları arasında yapılan önce 50 gram ve bu testin pozitif çıktığı hastalarda da sonrasında yapılan 100 gramlık şeker yükleme testi ile konulduğunu ifade eden Lembet, risk faktörü bulunun hastaların 24. hafta beklenmeden gebelik tespit edildikten sonra şeker yükleme testlerini yaptırması gerektiğini belirtti.

Lembet, sözlerini şöyle tamamladı:
”Bebek sahibi olmak isteyen diyabet hastası kadınlar ve gebelik sırasında diyabet teşhisi konan kadınların sağlıklı bir doğum için dikkat etmeleri gereken en önemli konu, düzenli doktor kontrolü, özel beslenme planı ve tedavi programına uymalarıdır. Diyabeti olan kadınların gebe kalmadan birkaç ay önce özel takip ve tedavi programına alınarak, gebeliği sırasında diyabet ortaya çıkan kadınların ise yine düzenli takibin yanı sıra kişiye özel diyet ve egzersiz uygulaması ile sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilirler.”

AA

 

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. diyabet hastasıyım bu nedenle hamile kalamıyorum burada okuduklarımdan sonra hamile kalmak konusunda umutlarım arttı siteye teşekkür ederim iyi çalışmalar 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular