17.3 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 12, 2022

Diyet Yaparken Proteine Dikkat

proteinDiyet yapıp zayıflayalım, formumuzu koruyalım derken kimse sağlığından olmak istemez değil mi? Eğer diyet yaparken nasıl bir mönü uygulanacağı dikkate alınmazsa bu diyet size fayda yerine zarar getirebilir. Diyet süresince alacağınız veya almayacağınız besinlerin miktarı sizin bünyenize uygun olmayabilir. Çünkü her insanın metabolizması birbirinden farklıdır. Bu da her diyetin herkes için uygulanabilir olmayacağı anlamına gelir.

Beslenme esnasında alacağımız proteinlerin yakılması sırasında vücudumuz kalsiyuma ihtiyaç duyar. Şayet aldığımız diğer gıdaların içerisinde yeterince kalsiyum bulunmuyorsa bu sefer vücudumuz gerekli olan kalsiyumu kemiklerden karşılama yoluna gider. Bu durumda, kemiklerde bulunan kalsiyum miktarının azalmasıyla birlikte kemik erimesi dediğimiz hastalık riskiyle karşı karşıya kalmamız muhtemeldir.

Bilim adamları diyet yapanları uyarıyor ve özellikle protein bakımından zengin ve et içeren diyetlere rağbet gösteren hanımların dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, Purdue Üniversitesi’nde görev yapan ve iki farklı araştırmanın verilerini analiz eden bilim adamları, menopoz sonrası fazla kilolarından kurtulmak için protein zengini bir beslenme modeli izleyen kadınları kemik erimesi riskine karşı uyardı.

Menopoz dönemindeki 43-80 yaşları arasında 28 kadının katıldığı ilk araştırmada, katılımcılara, 4 ay boyunda haftada 450 ila 700 gram vermelerini sağlamalarına yönelik bir diyet uygulandı.

Araştırmada, katılımcıların 15’ine günlük aldıkları kalori miktarının yüzde 18’ini oluşturacak şekilde, et içermeyen ancak yumurta ve baklagiller gibi diğer protein kaynağı gıdaları kapsayan bir diyet verildi.

Araştırmacılar, diğer gruptaki 13 kişiye ise yüzde 30’u proteinden oluşan bir diyet uyguladı. Diyet ile bu proteinin yüzde 40’ını yağsız domuz etinden, yüzde 60’ını ise baklagiller, süt ürünleri ve yumurtadan almaları sağlandı.

4 aylık sürenin sonunda katılımcıların ortalama 8 kilo zayıfladığını gözlemlenirken, et de içeren ve protein bakımından daha zengin olan bir diyet izleyen ilk gruptaki kadınların kemik erimesiyle de karşı karşıya kaldığı belirlendi.

İkinci araştırmada ise bilim adamları, bu kez 9 hafta boyunda 1250 kalorilik bir diyet uygulanan menopoz dönemindeki 43 kadını gözlemledi. Bütün katılımcıların 1000 kalorilik bir vejetaryen diyet izlemesinin sağlandığı araştırmada, geriye kalan 250 kalori içinse 15 kişiden tavuk eti, 14 kişiden dana eti ve diğer 14 kişiden tereyağlı bisküvi ya da çikolata yemeleri istendi.

Son olarak 11 kişilik bir kontrol grubu oluşturan bilim adamları, bu araştırmanın sonucunda da katılımcıların kilo verdiğini ancak et açısından daha zengin olan bir beslenme modeli izleyen kadınlarda kontrol grubundakilere göre kemik erimesi riskinin daha fazla olduğunu gözlemledi.

Menopoz sonrası bir miktar kilo vermenin sağlık ve yaşam kalitesini artırmak açısından faydalı olduğunun altını çizen bilim adamları, ancak kadınlara öncelikle bir diyetisyene danışarak, kemik ve kas yoğunluğuna zarar vermeden kilo vermelerini sağlayacak bir program hazırlamalarını önerdi.

Önceki İçerikEkmek Kadayıfı Tarifi
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular