15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Diyet Yaparken Sağlığınızı Tehlikeye Atmayın

O kadar çok fazla sayıda diyet önerileri var ki, kadınlar artık hangi diyeti uygulaması gerektiğini bile bilmiyor. Gün geçmiyor ki adını hiç duymadığımız, bilmediğimiz tuhaf diyet önerileriyle karşılaşmayalım. Öncelikle diyet yapacağınız zaman kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Akıllı bir kadının artık bunu öğrenmiş olması gerekiyor. Kendi kendimize karar verip uygulamaya başlayacağımız diyetler bize yarardan çok zarar getirebilir. Medyada zaman zaman gördüğümüz artık ucubeye benzeyen, aşırı zayıflama nedeniyle acınacak duruma düşmüş kişileri her zaman aklımızda tutmalı ve o duruma düşmekten kaçınmalıyız. Resimdeki gibi olmayı sanıyoruz kimse pek arzu etmez 🙂

Aşırı diyet yapmaktan uzak durun

Sık sık diyet yapıyorsanız, yeni yeni diyet çeşitleri deniyorsanız başarısızlığa da hazır olmalısınız. Diyet yaparken çok fazla direnç ve kısa zamanda sonuç getireceği düşünülen diyetler yerine daha rahat diyetleri tercih edin. Çünkü sıkı diyetler orta sıkılıkta bir diyete göre daha fazla su ve kas kaybına neden olur. Bu şekilde daha ince ve daha genç olma isteğinizin tam tersi bir sonuçla karşılaşırsınız.

aşırı zayıflık

Hızlı diyetlerin neticesi hep başarısızlık

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre hızlı bir şekilde uygulanan diyetler %95 oranında başarısızlıkla sonuçlanıyor. Diyet ne kadar hızlı ve sıkı olursa vücudun açlık-tokluk sinyalleri de o derecede zarar görüyor. Açlık – tokluk hormonlarının da bu aşamada zarar görmesi nedeniyle bünyenizin dengesi bozuluyor. Neticede size fayda yerine zarar getiren bir diyet uygulamış ve başarısızlığa uğramış oluyorsunuz.

Hedefiniz günlük değil haftalık olsun

10 günde 3 kilo, 20 günde 5 kilo gibi hedefler yerine düzenli bir şekilde devam ettirebileceğiniz haftalık hedefler belirleyin. 10 kilo fazlası olan bir bayanın bunu haftada 2 kilo şeklinde 5 haftalık bir sürece yayması gayet sağlıklı bir hedeftir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular