17.5 C
İstanbul
Cuma, Ekim 14, 2022

Diyettekilerin Ortak Zaafı Tatlı İhtiyacına Alternatif Öneriler

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın yolu egzersizden ve dengeli beslenmeden geçiyor. Fakat bazı dönemlerde gerek beslenme bozukluğu, gerek hareketsizlik gerekse hamilelik gibi durumlarda vücudun ihtiyacı olan miktardan fazla alınan kalori yağ olarak vücutta depolanıyor. Sonuç kilo alımı ve bazen de sağlık sorunları… Bu durumda kişisel bakım için hemen bir uzman kontrolünde diyetler devreye giriyor.

 

Diyette tatlı isteğini bastırmanın yolları

Amerikan Kalp Derneğinin yaptığı açıklamalara göre bir insanın alması gereken şeker miktarı günlük olarak erkeklerde 35 gram yani 150 kalori, kadınlarda ise 20 gram yani 100 kaloridir. Şeker tüketiminden kasıt şekerin direkt alımı değil şeker içeren gıdaların da tüketimidir. Yani şekeri sadece şekele değil şeker içeren gıdalarla da alıyoruz. Peki, diyet yaparken yaşanan şeker isteğini nasıl bastırmak doğrudur?

 

Öğün atlamayın

Kan şekerinin atlanan öğünlerde düştüğü klinik olarak ispatlanmıştır. Güzellik uzmanı olarak diyet yaparken kesinlikle öğün atlamamanızı öneriyoruz. Sağlıklı bir vücut ve pırıl-pırıl bir cilt için ideal kiloda olmanın ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Diyet yaparak zayıflamanın ilk nedeni sağlıklı olmak gibi görünse de aslında kadınlar daha güzel görünmek için zayıflamak istiyor. O halde diyette şeker krizine girmemek için az ve sık öğünlerle beslenmek önemli.

 

Tatlı ihtiyacınızı meyve ile giderin

Tabi bunu yaparken de abartmayın. Meyveler de fruktoz yapısında şeker içerir. Ama beyaz şekerin emilimi son derece hızlıdır. Hızlı şeker emilimi ise kan şekerinin düşmesine ve kişinin kendisini halsiz hissetmesine neden olur. Kek, pasta, çikolata gibi şekerli besinler yerine meyve tüketimi son derece sağlıklıdır. Özellikle armut ve elma pektin lifi içeriği ile hem tok tutmakta hem de şeker ihtiyacını karşılamaktadır.

 

Tarçın insülin artışını engelliyor

Yulaf ezmesinin üzerine serpiştirilen çeyrek çay kaşığı tarçın tatlı ihtiyacını karşılayan ve kan şekerini düşüren bir besindir. Üstelik kolesterolü düşürme etkisi de bulunmaktadır.

 

Kuru Üzüm

Şeker hastalarının dikkatli tüketmesi gereken bir meyve kurusu olan kuru üzüm sadece diyette olanlar için değil büyük küçük herkes için faydalı bir besindir. Birkaç fındık, ceviz ve kuru üzümü tüketebilir, şeker isteğinizi bastırabilirsiniz.

 

Düşük kalorili meyveli yoğur

Güzellik için girdiğiniz diyette şeker tuzağına düşmemek için bir diğer alternatif de düşük kalorili meyveli yoğurtlardır. Güzellik sırları olarak diyette şeker yerine tüketebileceğiniz sağlıklı besinleri biz sıraladık, size de bir an önce fit bir vücuda kavuşmak için uygulaması kalıyor.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular