16.9 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 25, 2023

Doğum Kontrol Hapları

doğum kontrol haplarıDoğum kontrol hapları bayanların yumurtalıklarında üretilen hormonlar ters etki yaparak yumurtlamayı geçici olarak durdurarak gebeliği engeller. Doğum kontrol haplarınında dozları vardır. Yüksek dozda gebelik engelleyici madde içeren,düşük dozda gebelik engelleyici madde içeren haplar vardır. Bu dozlar doktorunuza göre değişiklik gösterir. Doğum kontrol hapları doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman çok etkilidir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol yöntemlerinin içinde bu yöntemi uygulamaya karar verdiyseniz,bu hapları düzenli ve gününde ve saatinde kullanmak çok önemlidir. Doğum kontrol hapına başlamak için en ideal zaman adet kanamasının başladığı ilk gündür. Eğer bu zamanı kaçırdıysanız çok önemli değil. Adet kanamasının başladığı ilk 7 gün içinde bu hapları kullanmaya başlayabilirsiniz. Doğum kontrol hapları hiç unutulmadan her gün aynı saatte ağız yoluyla alınmalıdır. Gebeliği istemediğimiz dönem boyunca bu doğum kontrol haplarını hiç aksatmadan her gün düzenli olarak kullanmalısınız.

Doğum Kontrol Hapları Zararlı Mı? Yan Etkileri Var Mı?

doğum kontrol hapları kanımızdaki pıhtılaşma özelliğini arttırdığı için damar tıkanıklığı rahatsızlığına yol açabilmektedir. Fakat doğum kontrol hapınızın dozu düşükse böyle bir ihtimal söz konusu değildir. Hapların içindeki hormonlardan dolayı bulantı ve kusma şikayetleriyle karşılaşabilirsiniz. Bazı kullanıcılarda tansiyon yükselmesine sebebiyet vermektedir. Adet dönemleriniz bittikten sonra ara kanamalar yaşayabilirsiniz. Depresyon ve cinsel ilişki azalma gibi yan etkiler çok nadir karşılaşılsa bile görülebilen yan etkilerdendir. Bu yazdıklarımızın dışında doğum kontrol haplarının zararından çok yararı vardır.

doğum kontrol haplarıDoğum Kontrol Haplarının Yararları

  • Adetlerin düzenli olmasını sağlar
  • Adet kanamasını azaltarak gereksiz kan kaybını önler
  • Adet öncesi gerginlik belirtilerini azaltır
  • Uzun süre kullananlarda rahim kanseri ve yumurtalık kanseri dah az görülür

Doğum Kontrol Hapları İsimleri

  • Lyndiol
  • Minulet
  • Yasmin
  • Myralon

Bu ilaçların fiyatları 5 tl ile 15 tl arasında değişmektedir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular