17 C
İstanbul
Perşembe, Nisan 18, 2024

Doğum Kontrolü Nedir?

Doğum Kontrolü Nedir? Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bilgiler

Doğum kontrolü, çeşitli yöntemler kullanarak bireylerin geçici ya da kalıcı bir şekilde çocuk sahibi olmalarının engellenmesidir. Günümüzde bireylerin yaşam biçim ve bütçelerine en uygun doğum kontrol türünü seçmelerini olanaklı kılan bir çok alternatif doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Aşağıda geçici olarak doğum kontrolü sağlayan bazı yöntemler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kombine Doğum Kontrol Hapları

Kombine doğum kontrol haplarıgebelikten korunma için vücutta üretilen hormonlara benzer iki hormon içeren ilaçlardır. Kombine doğum kontrol hapı, üç farklı mekanizma ile hamileliği önlediği için doğru şekilde kullanıldığında %99’un üzerinde etkin bir koruma sağlar. Yumurtalıklardan yumurta atılımını durdurur, rahim iç yüzeyini yumurtanın yerleşmesini engelleyecek şekilde değiştirir ve rahim ağzının kalınlığını artırarak spermin rahme girmesini engeller.

Prezervatifler 

Erkekler tarafından kullanılan prezervatifler harici prezervatif olarak adlandırılır ve neredeyse ikinci bir cilt gibi tasarlanmıştır. Eksternal prezervatifler spermleri yakalayarak vajina ve rahime ulaşmasını engeller. Eksternal prezervatif kullanımı gebelikten korunma ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını engellemede oldukça etkilidir.

Eksternal prezervatifler birçok farklı tipte, boyutta ve renkte üretilir.  Sperm öldürücü kayganlaştırıcı ile paketlenmiş prezervatifler de bulunmaktadır. Birden fazla prezervatif kullanımı yırtılma riskini artırdığı için uygun değildir. Eksternal prezervatif kullanıldığında kullanım şekline göre %85 ila %98 oranında korunma sağlanmış olur. Hormon içermemesi, reçetesiz olarak temin edilebilmesi ve kullanımının kolay olması gibi avantajları da vardır.

Kadınlar için tasarlanmış prezervatifler ise internal prezervatif olarak adlandırılır ve gebelik riskini azaltmak için vajinaya yerleştirilen açık ve kapalı uçlar, bu uçlarda bulunan büyük ve küçük iki halkadan oluşurlar. Kapalı ucundaki küçük halka vajene yerleştirilir. Açık uçta bulunan büyük halka ise vajinanın dışında kalır. İnternal prezervatifler, vajinanın iç kısmını kaplayan bir bariyer oluşturur. Doğru kullanıldığında spermler prezervatif tarafından yakalanır ve vajinaya doğrudan temas etmez. Bu, spermlerin yumurtayı döllemesini engeller ve hamile kalma ihtimalini ortadan kaldırır. İnternal prezervatifler kullanımının kolay olması, olumsuz yan etkisinin bulunmaması, hormon içermemesi, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruması, reçetesiz temin edilebilmesi, erkek prezervatifinin aksine ereksiyon kaybında da koruyuculuğun devam etmesi gibi avantajlar barındırır.

Rahim İçi Araçlar

Rahim içi araç (RİA) ya da halk dilinde bilinen adıyla spiraldoğum kontrol yöntemleri içerisinde ülkemizde yaygın olarak kullanılır. RİA, doğum kontrolü amacıyla rahim içine yerleştirilen küçük plastik bir aparattır. Piyasada bakır ve hormonal içerikli olmak üzere iki farklı tipte spiral bulabilirsiniz. Hem bakır RİA’lar, hem de hormonal RİA’lar, sperm hücrelerinin hareket etme biçimini değiştirerek yumurtayla karşılaşmalarını ve dolayısıyla hamileliği önlerler. Korunma yöntemleri içerisinde kullanımı belki de en kolay rahim içi araçlardır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Konular