10.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

Doğum Parası

2015 senesinde çıkan yasanın ardından artık çalışan annelerin yanı sıra, çalışmayan anneler de doğum yardımı için ödenek alabilmektedirler.

Hamile bayanlar çalışsın ya da çalışmasın doğum yaptıkları zaman, belli bir miktarda para alabiliyorlar ve buna doğum yardımı adı veriliyor.

Bütün anneler tarafından şartsız olarak faydalanılabilen doğum yardımına nasıl başvuru yapılabileceğini inceleme altına alacağız.

Doğum Parası Başvurusu

Doğum parası başvurusunu yapmanız için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bakanlık tarafından size bir dilekçe sağlanacak ve başvurunuzu bu dilekçeyi doldurmak suretiyle gerçekleştirebileceksiniz. Eğer sizin yerinize eşiniz veya bir akrabanız tarafından başvuru yapılması gerekiyorsa, bu işlemin yapılması da mümkün olabiliyor.

Çalışan veya çalışmayan annelerde bir il merkezinde ikamet ediyorsanız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla veya Sosyal hizmetler Müdürlüğü aracılığıyla doğum parası yardım talebinizi yapabilirsiniz. İlçede ikamet eden anne adaylarının ise bulundukları bölgenin kaymakamlığına başvuru yapmaları gerekiyor.

Annelere Doğum Yardımında Ödenen Ücret

Anne adaylarına doğum yardımı için ödenen ödenek kapsamında, ilk çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncü ve sonrasındaki çocuklara ise 600 TL ödenek yardımı alınabiliyor. Doğum parasının miktarı, sahip olduğunuz çocuğun ailedeki sıralamasına göre değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden başvuru yaparken, doğum belgesini yanınızda bulundurmanız önemlidir. Ayrıca başvurularınızı Aile Bakanlığı’nın resmi kurum sitesinden gerçekleştirebilmeniz de mümkün olabiliyor.

Doğum Parası Başvurusunda İstenen Evraklar

Doğum parası yardımına başvurabileceğiniz merciler il ve ilçelere göre farklılık gösteriyor. Ancak il ya da ilçede ikamet etseniz de, başvurunuzu Aile Bakanlığı’nın resmi kurum sitesinden de oluşturabiliyorsunuz.

Doğum yardım parası alma konusunda, başvuru yapacağınız merciden size sağlanan bir dilekçeyi doldurmanız yeterli olacaktır. Bu dilekçede istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak, doğum parası yardımını elde edebilirsiniz. Doğum yaptıktan sonraki herhangi bir zaman dilimi içerisinde belirtilen mercilere başvurmanız, doğum parası yardımını almanızı sağlayacaktır. Ayrıca siz başvuruda bulunamıyorsanız, eşiniz ya da bir akrabanız sizin adınıza başvuru yapabilir. Başvuru esnasında, çocuğa ait olan kimlik belgesi ve doğum belgesini de yanınızda bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

Önceki İçerikRüyada Acı Görmek
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular