16.5 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 22, 2023

Doğum Sigortası Yaptırmak İsteyenler için Öneriler

Son günlerde hamilelik planlayan kadınlar arasında oldukça popüler bir konu olan doğum sigortası, 9 aylık süreci ve doğum masraflarını güvence altına alan bir sigorta türüdür. Sigorta sektöründe birçok sigorta şirketinin sunduğu bu imkan sayesinde kadınlar istediği özel hastanede maliyetleri düşünmeden doğum yapabilirler. Sadece doğum masrafları değil, gebelik rutin kontrolleri, gebelik tahlilleri ve tetkikleri de doğum sigortası kapsamında yer alır.

Elbette her kadın doğum sigortasının sunduğu cazip avantajlardan yararlanmak ister. Ancak doğum sigortasından yararlanabilmek için bazı ön koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Sizlere yardımcı olmak adına doğum sigortasından %100 yararlanabilmenin püf noktalarını ele alacağız. Bu püf noktaları dikkatlice okursanız sizde bu avantajlı dünyadan sorun yaşamadan yararlanabilirsiniz.

Hamilelik Planınıza Göre En Uygun Doğum Sigortasını Bulmanın 3 Kolay Yolu

Öncelikle herkesin doğum sigortası olarak adlandırdığı ürün aslında özel sağlık sigortasına veya tamamlayıcı sağlık sigortasına dahil edilen bir ek teminattır. Doğum teminatı hamilelik planlayan kadınların poliçesine ekstra ücret ödemeleri durumunda eklenir. Yani doğum teminatını poliçenize ekleyebilmeniz için gebe olmamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bu yazımızda tamamlayıcı sağlık sigortasına eklenen doğum teminatı hakkında bilmeniz gerekenleri ele alacağız. Çünkü tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortasına göre çok daha uygun fiyatlarla hizmet sunar ve hamilelik için uyguladığı bekleme süresi daha kısadır.

Doğum teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortası yapan 6 sigorta şirketi vardır. Aşağıdaki 3 sorunun cevabına göre kendiniz için en uygun doğum teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortasını bulabilirsiniz.

1. Gebeliği ne zaman planlıyorsunuz?

En kritik sorulardan biri gebeliğin ne zaman planlandığıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğum teminatından yararlanabilmeniz için gebe kalmamanız gereken bir süre vardır. Allianz Sigorta 12 ay, Ergo Sigorta ile Ray Sigorta 6 ay, Eureko Sigorta 3 ay ve Anadolu Sigorta 1 ay boyunca gebe kalmamanızı ister. Belirtilen bekleme süresinden sonra gebelik başlayabilir ancak bekleme süresinden önce gebe kalmanız durumunda masraflarınız sigorta şirketi tarafından karşılanmayacaktır.

Eğer yakın bir tarihte gebelik planlıyorsanız hiç riske girmeden en az bekleme süresi uygulayan sigorta şirketini tercih etmelisiniz. Ancak yakın bir tarihte gebelik planı yoksa ve amacınız şimdiden bir güvence oluşturmak ise en uzun bekleme süresi uygulayan sigorta şirketini tercih edebilirsiniz.

2. Hangi özel hastanede doğum yapmak istiyorsunuz?

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde kullanılır. Yani Amerikan, Acıbadem veya Memorial’da doğum yapmak gibi bir kriteriniz yoksa tamamlayıcı sağlık sigortası tercih edebilirsiniz.

Bütün sigorta şirketleri ortak olarak Medical Park, Medicana ve Medipol gibi herkes tarafından bilinen kurumlar ile anlaşmalıdır. Eğer yaşadığınız ilçede bir hastane tercih edeceksiniz sigorta şirketi özelinde o hastanenin anlaşmalı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Çünkü sigorta şirketi ile anlaşmalı olmayan bir hastanede doğum yaparsanız masraflarınız sigorta şirketi tarafından karşılanmaz.

3. Doğum teminatı için ne kadar bütçe ayırabilirsiniz?

Doğum teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortasının fiyatı; yaşınız, yaşadığınız şehir ve hamilelik için uygulanan bekleme süresinin uzunluğuna göre değişir. Yani 12 ay bekleme süreli olan sigorta şirketinden daha uygun fiyatlı doğum teminatı satın alabilirsiniz. Bekleme süresi kısaldıkça ödeyeceğiniz prim yükselecektir.

İstanbul’da yaşayan kadınlar için ortalama prim 1.500 TL ile 4.500 TL arası değişmektedir. İstanbul dışında yaşayanlar daha makul fiyata doğum teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortası alabilir.

İlk bakışta ödenecek prim size yüksek gelebilir. Günümüzde özel bir hastanede sadece doğum yapma maliyetinin 6.000 TL’yi aştığını düşünürseniz sigortanın daha avantajlı olduğunu görebilirsiniz. Üstelik gebelik boyunca ihtiyaç duyacağınız doktor muayenesi, gebelik tahlilleri ve gebelikte oluşabilecek komplikasyonlara ait masrafları da güvence altına almış olacaksınız.

Doğum Teminatlı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nereden Satın Alınır?

tamamlayicisaglik.com, tecrübeli sigorta danışmanları ile tamamlayıcı sağlık sigortası almak isteyen herkese ücretsiz hizmet verir. Yapmanız gereken tek şey 3 basit soruyu cevaplayarak tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi almanızdır. Bütçenize uygun en iyi doğum teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortasını uzman sigorta danışmanlarının yardımıyla kolayca bulup, hamileliğinizi huzurla geçirebilirsiniz.

 

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular