15.7 C
İstanbul
Cumartesi, Ekim 15, 2022

Dünya Gittikçe Daha Da Dişileşiyor

sanayileşmeGelişen teknoloji ve dünyada giderek artış gösteren sanayileşme oranı getirdiği kolaylıklarla birlikte aslında farkında olmadığımız çeşitli sorunlara da yol açıyor. Sanayileşmenin en büyük tehlikesi olan çevre kirliliği, insan ve diğer ekosistemleri ciddi biçimde tehdit ederken hiç bilinmeyen yeni yeni zararları da araştırmalar sonucu bir bir ortaya çıkıyor.

Çevre kirliliğinin artmasıyla beraber ortaya çıkan yeni bir sorun tam anlamıyla dehşet verici sayılacak düzeyde. Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre dünya giderek dişileşiyor. İngiltere’deki Imperial College’da çalışan Prof. Dr. Mustafa Djamgoz’un söylediğine göre, son yıllarda İngiltere’de en çok yapılan ameliyat, erkeklerde meme küçültme operasyonu. Yanlış okumadınız, kadınlar değil, erkekler!

Prof. Dr. Mustafa Djamgoz’un açıklaması şöyle:

“Toprağa ve suya karışan atıklar sadece insanların değil hayvanların da hormonlarını etkiliyor. Hayvanlarda bu değişim yılardır görülüyor. Hormon bozucu kimyasal maddeler erkeklerde kısırlığı artırıyor. Son yıllarda İngiltere’de en çok yapılan ameliyat, erkeklerde meme küçültme operasyonudur.”

Bisphenol-a hormonları değiştiriyor

Yeşiller Partisi’nden Halk Sağlığı Uzmanı Ümit Şahin ise konuyla ilgili şöyle konuştu: “Endokrin bozucu çevre kirleticiler var. Bisphenol-a maddesi bunlardan biri. Plastik ambajlardan, naylon torbalardan, plastik şişelerden gıdalara bulaşıp, hormonları değiştirebiliyor. ABD, plastik biberonları yasakladı. Su şişelerinde ve gıda torbalarında plastiği yasakladı. Bisphenol-a bulaşmış gıda alanlarda hormonal bozukluklar yaşanabiliyor. Kısırlıktan tutun da üreme organlarının yanlış gelişmesine kadar etkileri var.”

Bu gelişmelere paralel bir başka araştırma sonucu da Dünya Sağlık Örgütü’nden geldi. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmada çevre kirliliğiyle beraber artış gösteren küresel ısınmanın, erkeklerde sperm sayısını azalttığı ortaya çıktı.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular