19.5 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 20, 2022

Düz Tabanlık Tedavisi İçin

Ayak sağlığınız önemli, çünkü bu bölgede yaşayabileceğiniz en ufak rahatsızlık, ileride bacak ve sırtta başka problemlere yol açabilmekte. Ayak sağlığı konusundaki en önemli husus, ayakkabı seçimi. Topuklu ayakkabılar, dar veya rahatsız ayakkabılar, halihazırda varolan rahatsızlığın ilerlemesini sağlayabileceği gibi, yeni problemlere de yol açabilir. Unutmayın, ayaklarınız sizi bir ömür boyu taşıyacaklar.

taban

En sık rastlanan ayak hastalıklarından biri, halk arasında düz tabanlık olarak da bilinen rahatsızlık. Düz tabanlık nedir diyorsanız, açıklayalım: Ayağın özel yapısı, yaylanma hareketi yaratarak kolayca yürümenizi sağlar. Bu bölgede yer alan bir kas işlevini yerine getiremediğinde, düz tabanlık meydana gelir. Genetik faktörler, diyabet, fazla kilolar, romatizmal hastalıklarda bahsedilen kasın yırtılması gibi durumlar, hastalığın sebepleri arasında gösterilebilir.

Düz tabanlık belirtileri şunlar: çabuk yorulma, bacak ve diz ağrısı, ayakta iç kavsin çökmesi. Düz tabanlarda, yaylanmayı sağlama amacıyla hasta içeri doğru basar. Düz tabanlara özel ayak tabanlığı önerilir. Tabanlık, hastalığınızı iyileştirmez ancak normal bir şekilde yaşamınızı idame ettirmenizi sağlar. Ağrıların ve şikayetlerin artması durumunda cerrahi müdahaleye geçilir. Hastanın yaşına, kilosuna ve başka bir sağlık probleminin var olup olmadığına bakılarak ameliyata karar verilir. Cerrahi müdahale sonrasında altı aylık bir iyileşme süresi gözlemlenir.

Çocuklarda, düz tabanlık iki şekilde görülmektedir: esnek düz tabanlık ve geçici düz tabanlık. Esnek düz tabanlıkta, cerrahi müdahaleye gerek olmadan, yalnızca tabanlık kullanımıyla şikayetler son bulur. Geçici düz tabanlık ise, yaş ve fiziksel gelişimle beraber ortadan kalkar. Ancak ne olursa olsun, kendiniz teşhis koyamazsınız ve çocuğunuzun sağlığı için mutlaka bir hekimi ziyaret etmelisiniz. Hastaya uygulanacak düz tabanlık testi, tedavinin akışını belirler. Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi, size bu konuda yardımcı olabilir.

Bütünüyle ayak tedavisi üzerine odaklanan Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi, İstanbul Şişli’de hizmet veriyor. Yalnızca ayak sağlığına odaklandıkları için, bu alanda büyük ve derinlemesine bir bilgi birikimine sahipler. Sonuçta hastanelerde, ayak sağlığıyla ilgilenen küçük birimler bulunurken, burada bütün hekimler ayak sağlığı üzerinde uzmanlaşmış durumda. Bu da, tedavide başarı oranını epey yükseltiyor. Merkezde, düz tabanlık, halluks valgus, topuk dikeni, pes cavus, siğil tedavisi gibi pek çok rahatsızlığın tedavisi yapılıyor, eğer gerekli görülürse cerrahi müdahale yoluna gidiliyor. Ayaklarınızın sağlığı, sandığınızdan daha önemli. Çünkü herhangi bir deformasyon, eğer doktorunuza görünemezseniz çok daha büyük sorunlara yol açabilmekte. Ayak sağlığınız için, özellikle ayakkabı seçimi çok önemli. Kadınlar mümkün olduğunca topuklu ayakkabılardan uzak durmalı. Bunun haricinde, sert ve dar ayakkabılardan da uzak durmalısınız.

Önceki İçerikİş İngilizce Kursu
Sonraki İçerikOyuncu Eğitimi ve Azim
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular