14.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Düzensiz Adet Kanaması Nedir?

adet görmekBilindiği gibi her yetişkin kadının ortalama olarak 28 günde bir adet kanaması göstermesi gerekmektedir. Tabi ki hamilelik ve diğer özel bazı durumlar dışında. Çünkü bu dönemlerde üreme faaliyetleri durur. Eğer adet kanamalarında normalin dışında bir durum söz konusu ise; bu duruma adet kanaması düzensizliği ya da düzensiz adet kanaması adı verilmektedir.

Kadınlarda bir üreme siklusu söz konusudur. Bu siklus kadından kadına küçük farklılıklar gösterse de ortalama 28 gün sürmektedir. Bu süreçteki en önemli olaylar adet kanaması ve yumurtlamadır. Yumurtlama kadının döllenebilme yeteneğine sahip olan yumurta hücresini dişi genital kanalına bırakmasıdır. Kanamasının başladığı iki dönem arasındaki süre veya iki yumurtlama dönemi arasındaki süre bu siklusu gösterir. Adet kanamaları da yine kadından kadına değişebilmekle beraber ortalama 3-7 gün sürmektedir. Yine çok kısa veya uzun süren adet kanamaları da adet düzensizlikleri içerisinde incelenir.

Düzensiz adet nedir sorusuna kısa ve net bir cevap verelim. Düzensiz adet, üreme siklusunda meydana gelen her türlü normal olmayan durumdur.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular