7.9 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 7, 2023

Emlak Sahibi Olmanın Püf Noktaları

Bugünkü yazımızın konusu emlak sahibi olmanın püf noktaları ve alacağınız emlakta nelere dikkat etmeniz gerektiğidir.

Bildiğiniz gibi emlak sahibi olmak güzel ve bir o kadar da zorlu bir süreçtir. Ülkemizde özellikle metropollerde yaşıyor iseniz ev sahibi olmak için uzun yıllar sebat edip çalışmalı ve birikimlerinizi doğru yatırımlara aktarmanız gerekir. Birikiminiz yok ise mortgage kredilerinden size en uygun vadeyi seçerek akıllıca kira öder gibi ev sahibi olmanızdır.

Eğer bir daire sahibi olacaksak nelere dikkat etmeliyiz?

Paranızı mutlu bir yuva kurmak adına eve yatırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en temel nokta o emlakın veya taşınmazın mutlaka sahibi tarafından satılıyor olmasıdır. Daire alacağınız kişi emlakçı olursa mutlaka güvendiğiniz bir emlaçı olmalı. Bize sorarsanız sahibinden satılık satılık ilanları incelemeniz hatta didik didik ederek size en uygun evi bulmanız gerekmektedir.

Peki en uygun ev nasıl seçilir

Size uygun evi bulmak için bazı verilere ihtiyacınız olacaktır. Alacağınız emlak sadece sizin paranıza değil aynı zamanda ailenizin yapısına, kişi sayısına, yaşam tarzınıza bağlı olacaktır. Aileniz çok geniş değilse çok büyük bir daire sahibi olmak sizin için külfet olacaktır. Daha büyük daire daha çok konfor ve mahremiyet olarak düşünmemelisiniz büyük dairenin masraflarının çok olacağı gibi temizlik, ısınma, vergi, aidat gibi giderleri de oldukça yüksek olacaktır. Bu bakımdan satılık satılık gayrimenkullere bakarken ailenizin kişi sayısını göz önünde bulundurmalısınız

Diğer kriterlerden bir tanesi de yaşam tarzınızla alakalıdır. Herkes şehir içinde yaşamak istemeyebilir. Kimileri şehrin karmaşasına rağmen şehrin içinde yaşamak ister kimileri size güzel orman manzaralı huzurlu ve sessiz ortamlarda yaşamak isteyecektir. Bu durumda siz hangi ortamda yaşamak istersiniz? Issız ve sakin ortamları mı tercih ederdiniz yoksa hareketli şehir yaşantısını mı? Bu seçimi de yaptıktan sonra aslında az çok tarzını”
Elbetteki sizinle aynı zevkleri olan, ortak noktalarınızın olabileceği insanlarla komşu olmak ayrı bir önem kazanmaktadır. Artık yaşam tarzınızı da ortaya çıkarttıktan sonra geriye iki şeyiniz kalıyor. Kafanızdaki yaşam tarzınıza uygun lokasyondaki tüm emlak emlak bulup içinize sinen daireleri inceleyerek seçmenizdir. Bu kısım oldukça önemlidir çünkü içinde uzun seneler yaşayacağınız yuva diyeceğiniz alanın size huzur ve mutluluk vermesi gerekir. Bunun en temel noktası birlikte yaşayacağınız komşular ve evinizin sizin içinize sinmesidir.

Şu noktaya geldiyseniz şu anda size en uygun evi seçtiniz, tüm emlak ilanlarını incelediniz ve size en uygun evi buldunuz. Bun noktadan sonra artık evi satın alacağınız krediyi bulmak. Bu noktada isterseniz mortgage uzmanlarıyla fikir alışverişinde bulunmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu konuda her bankanın bir mortgage departmanı ve size orada yardımcı olacak insanlar bulacaksınızdır. Sadece bu insanlara güvenin ve sizin kazancınıza paralel ve sizi kesinlikle çok zorlamayacak ödeme planı çıkarmanız gerekecektir.

Madem yukarıdaki tüm koşulları sağladınız artık bir ev sahibi oldunuz demektir. Bu saatten sonra bize mutluluk dilemek düşer..

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular