23.5 C
İstanbul
Salı, Temmuz 19, 2022

Erken Evlenmek İnsanları Mutlu Ediyor

erken yaşta evlenmekBu makalemizde sizler için aşağıdaki konularda cevap vermeye çalıştık:

 
erken yaşta evlilik, erken yaşta evlenme, erken yaşta evlenmek, erken yaşta evliliğin faydaları, evlenme yaşı, erken evlilik, evlenmek için yaş sınırı

 
Yıllar geçtikçe insanların evlenme yaşında da sürekli yükselmeler devam ediyor. Bunda eğitim süresinin uzunluğu, iş bulma kaygısı, maddi sorunlar gibi çeşitli konular doğrudan etkili oluyor. Eskiden insanlar evlenme yaşı olarak 16-20 aralığını tercih ederken, günümüzde evlenme yaşı 20 ile 35 arasında değişkenlik gösteriyor.

 
Oysa ABD’de yapılan bir araştırma, erken yaşta evlenen çiftlerin, sonsuza kadar mutlu olma şanslarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

 
Teksas Üniversitesi tarafından 1503 kişinin katılımıyla yapılan araştırmanın sonuçları, toplumda yaygın olan genel kanının aksine, evlenmek için 30’lu yaşları beklemeyenlerin daha sağlam bir evliliğe sahip olma olasılığının fazla olduğunu gösterdi.

 
Üniversitenin sosyoloji bölümünden Norval Glenn, araştırmaya katılanların yüzde 98’inin evli, evlenmeyi düşünen ya da en az bir kere evlenmiş kişiler olduğunu belirterek, evliliğin toplumda hala sağlam bir kurum olarak görülmeye devam ettiğinin görüldüğünü söyledi. Glenn, çiftlerin boşanmasının en önemli 3 nedeninin ise şiddetli geçimsizlik, çiftin maddi yatırım eksikliği ve sadakatsizlik olarak belirlendiğini kaydetti.

 
Araştırmanın sonuçlarını açıklayan Milli Evlilik Projesi yetkilisi Dr. Barbara Dafoe Whitehead de, 23-27 yaşları arasında evlenenlerin genellikle daha mutlu bir beraberlik sürdürdüklerinin belirlendiğini vurgulayarak, “Belli bir yaşın üzerinde evlilik, sağlam bir beraberliğin göstergesi değil” diye görüş belirtti.

 

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular