21.9 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 22, 2022

Erken Yaşta Anne Olmanın Psikolojik Etkileri

Anne olmanın ne kadar güzel ve özel bir duygu olduğunu tartışmak bile oldukça saçma olacaktır. İyi ama hangi yaşlardan sonra anne olunmalı, erken yaşta gebe kalmanın ne tür etkileri vardır. Psikolojik etkilerinin de ötesinde anne olmanın ne gibi zararları bulunmaktadır. Öncelikle halkımızda erken yaşta evlilik istatistiklerine değinelim. Uzmanlar bu evliliklerin iki sınıfa ayrıldıklarını belirtmekteler.

Zoraki evlilik: Bu evlilik sınıfında, özellikle kızlar zoraki evlendirilmekteler. Bu durumun sonucun da ise gece kalan kadınlar, daha kendi gelişimlerini tam olarak tamamlamadan yeni bir bireyin sorumluluklarını üstlenememektedir. Bu sebepten dolayı da pek çok psikolojik rahatsızlık geçirmektedirler.

Modern evlilik: Bu evlilik sınıfında ise, bireyler evliliklerini kendileri istemektedir. Ama bazen mantıklı düşünemediklerinden dolayı yanlış kararlar aldıklarının farkına varamamışlardır. Bu evlilik sınıfında daha az gece kalındığı gözlemlenirken, doğan çocukların ise toplum içerisinde kendi kişiliklerini kazanmakta aile ilgisizliğinden kaynaklanan bir takım sorunlar yaşadıklarına değinilmektedir.

Öncelikle alınması gereken en önemli yöntem halkın bu konuda bilinçlendirilmesi ve bu duruma uygun olarak evlilikler konusunda anne ve babalara durumlarının anlatılması gerekmektedir. Erken yaşta kendi rızalarıyla evlenen bireylere de yine aynı şekilde yaklaşılmalı geçmişten örnekler gösterilerek tezler kuvvetli hale getirilmelidir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular