24.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerji dünyanın olmazsa olmaz ama aynı zamanda en pahalı tüketim maddelerinden biri. Diğer yandan, uğruna iki büyük dünya savaşı yaşanmış tek materyal. Böylesine kıymetli ve pahalı bir ürünün insanlar tarafından doğru bir şekilde tüketilmesi, gelecekte dünyanın daha çevreci ve yaşanabilir bir ortam olması açısından oldukça önemli. Bu nedenle enerjinin ve enerji kaynaklarının doğru bir şekilde kullanılması oldukça mühim.

Bireyler olarak enerji tasarrufu yapacağımız ilk yerler doğal olarak evlerimiz olacaktır. İşe başlanacak ilk yer ev olunca da akla gelen ilk kişiler kadınlardır. Çünkü ülkemizde ev hanımlarının sayısı bir hayli fazla ve bu konuda herkesten önce ev hanımlarının bilinçli olması daha mantıklı.

 

Profilo’nun başlattığı Enerji Tasarrufu Kampanyası çerçevesinde, ev hanımlarına yönelik olarak hazırlanmış enerji tasarrufu kitapçığı var. Bu kitapçıkta evlerde doğru tüketim uygulayarak nasıl tasarruf edileceği konusunda çeşitli tavsiyeler bulunuyor. Bu tavsiyeler doğrultusunda hem ülke hem de aile bütçemize katkı sağlayabiliriz. işte size bu kitapçıkta bulunan tavsiyelerden birkaçı:

– Beyaz eşya satın alırken enerji etiketlerini ve üzerindeki uyarıları mutlaka okuyun.

enerji tasarrufu

– Buzdolabınızdaki sıvı yiyeceklerin üzerini kapatın. Sıvı yiyecekler dolabın içindeki nem oranını artırarak kompresörün daha fazla çalışmasına neden olur.

– Dondurulmuş gıdaları derin dondurucudan 1 gün önce çıkarıp buzdolabınıza koyun. Donmuş ürün, dolaba soğukluk vereceği için dolabınız daha az enerji harcayacaktır.

– Buzdolabınız fırın ve diğer ısı kaynaklarından uzakta olsun ki, serin kalmak için çok fazla çaba sarf etmek zorunda kalmasın.

– Verimli enerji kullanımı için buzdolabı ile arkasındaki duvar arasında en az 10 cm mesafe olmalı. Buzdolabının çevresi, toz ve hava sirkülasyonunu etkileyen maddelerden de uzakta olmalı.

– Çamaşırlarımı yüksek ısıda yıkamam lazım diye düşünmeyin. Tüm çamaşırları yüksek ısıda yıkamak sadece daha fazla enerji harcamanıza sebep olur.

– Evin içine ya da kalorifer peteklerinin üzerine asılarak kurutulan çamaşırlar evin ısı enerjisinden çalar. Çamaşır kurutma makinesi kullanmayı deneyin.

– Bulaşık makinesi kullanmak elde yıkamaya göre yaklaşık 10 kat daha ekonomiktir. Bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkayarak hem yarı yarıya daha az enerji harcarsınız hem de sudan tasarruf edersiniz.

– Birkaç yemeği aynı anda pişirebilen fırınları kullanmayı tercih ederseniz enerjiden ve zamandan tasarruf edersiniz.

– Kıyafetlerinizi hafif nemliyken ütüleyin. Böylece buhar fonksiyonunu fazla kullanmadan tasarruf yapabilirsiniz.

– Çay ya da kahve yaparken içeceğiniz kadar su kaynatın, böylece ihtiyacınız olmayan suyu kaynatmak için harcayacağınız enerjiden tasarruf edersiniz.

– Elektrikli cihazlar düğmesinden kapatmadığınız sürece enerji harcamaya devam eder. Elektrik tasarrufu için cihazlarınızı mutlaka düğmesinden kapatmalısınız.

– Şarj cihazları da kullanılmadıkları zaman bile enerji harcar, cep telefonu gibi cihazlarınızı şarj ettikten sonra şarjı prizde bırakmayın. Bu şarj cihazının kullanım süresini de kısaltır.

– Düşük enerji ampulleri size gereken ışığı verdikleri gibi 3 kat daha az enerji harcar.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular