18.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 5, 2022

Evinizin Dışarıdaki Parçası Sizi Bekliyor

Zaman zaman olumsuz hayat ya da hava koşulları sebebiyle dışarıya çıkmak mümkün olmayabiliyor. Sürekli evde kalmanın da insan psikolojisi üzerindeki olumsuz etkileri söz önüne alındığında farklı arayışlar içerisine girmek elbette oldukça doğal bir durum. Evde yapılabilecek birçok uğraş bulunabilir. Ancak evde yapılacak bir bahçe hemen hemen her insanın hoşuna gider. Dolayısıyla özellikle son yıllarda oldukça popüler olan kış bahçesi, kullanıcıların çokça vakit geçirdiği keyifli mekanlar olmakta. Üstelik yalnızca evde vakit geçirmek zorunda olanlar için değil, günlük yaşantının getirdiği stresi bu mekanlarda bir fincan kahve ya da çay yudumlayarak atmak oldukça keyifli. Ayrıca kış aylarında bahçeye olan özlem bu mekanlar sayesinde son buluyor.

Evde Sıkılmaya Son

Evin ya da bahçenin uygun bir bölümünü cam paneller ve şeffaf silikonlarla kapatılarak, kullanıcının zevkine göre döşenebilir. Hatta bahçede bulunan bitkilerin, kapalı kalacak bu kış bahçesine almak da mümkün. Ancak bu ortamda yaşamını sürdürebilecek bir bitki olması oldukça önemli.

Isı ve Çatıya Dikkat

Kış bahçesi yapımı sırasında sert geçen kış ayları da unutulmamalıdır. İçine yağmur ya da kar suyu girmemesi açısından çatı tekniği ile kapatılabilir. Bunun yanında evdeki ısıtma sisteminin bir bölümü kış bahçesine uzatılabilir ya da elektrikli ısıtıcılar kullanılabilir. Eğer canlı bitkilere de bu bahçe içinde yer verilecek ise, ortamdaki ısının bu bitkileri etkilemeyecek düzeyde olması oldukça önemli.

Modern Çizgiler Kullanılabilir

Elbette bir masa bir sandalye koyarak da kış bahçesi hazırlamak mümkün. Ancak trend çizgileri takip eden ve keyfine düşkün kullanıcılar için bin bir çeşit bahçe mobilyası alıcılarını bekliyor. Diğer bir altarnatif olan şemsiye ile koruma sağlayarak şemsiye altını kış bahçesine çevirebilmeniz de mümkün. En çok tercih edilen puf koltukların yanı sıra, bahçe için tasarlanmış hasır ya da kumaş mobilyalar da oldukça şık bir görüntü sağlıyor.

Kış Bahçesi Nasıl Yapılır?

Bu tamamen kullanıcının zevkine ve isteğine göre değişmektedir. Kış bahçeleri isteğe bağlı soğutma ve ısıtma sistemleriyle döşenebiliyor. Yapım aşamasında kullanılacak pvc malzemeleri bu bahçeler için oldukça kullanışlı ve güvenli. Bu sistemler sayesinde ısı ve ses yalıtımı kolaylıkla sağlanabiliyor. İsteğe bağlı renkte ve ahşap dokusunda kullanmak da mümkün. Sürmeli kapılar da yine kış bahçeleri için oldukça tercih edilen ürünler olmakta.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular