10.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 30, 2023

Farkında Olmadan Kilomu Alıyorsunuz?

Kilo almanın tek sebebi aşırı yemek tüketimi, sağlıksız beslenme, düzensiz hayat tarzı olmayabilir. Bazı kadınlar ne yaparsa yapsın kilo almayı engelleyemez. Öyle ki, diyet uğruna yarı aç yarı tok sürdürülen bir yaşam tarzında bile bir bakmışsınız, hala kilo almaya devam ediyorsunuz. Böyle bir durumda moralinizin bozulması, umutsuzluğa düşmeniz gayet normal. Ancak bilinmesi gereken bir nokta daha var. Kilo almanızın başka sebepleri de olabilir. İşte insanların farkında olmadan kilo almalarına sebep olan 5 önemli husus:

kilo almakUyku Eksikliği Kilo Almanıza Sebep Olabilir

Vücut en iyi performansını dinlenmiş haldeyken gösterir. Eğer yeterli uyumuyorsanız vücudunuz psikolojik stres yaşar ve biyokimyasal olarak vücudunuzda yağ depolarsınız.

Yorgun olduğunuzda stresin üstesinden gelemezsiniz ve bu stresi atmak için kendinizi yemeye verebilirsiniz. Ayrıca gece geç saatlerde atıştırmak da ekstra kalorilerin alınmasına sebep olur. Bazı insanlar bir şeyle yemenin uyumalarına yardımcı olabileceğini düşünür. Ama bu kilo almanızdan başka bir şeye yaramaz.

Her gece 8 saat uyumaya özen gösterin. Düzenli spor yaptığınız zaman daha iyi uyursunuz.

Stres Nedeniyle Kilo Alabilirsiniz

Bizden her zaman daha fazlasının daha fazlasını bekleyen bir toplumda yaşıyoruz. Her gün daha fazla şey başarmak zorunda kalıyoruz. Stres bizi daha ileriye götürür ve hayata dair isteklerin üstesinden gelmemize yardımcı olur fakat psikolojik durumumuzu ve duygularımızda etkiler. Stresli olduğunuz zaman metabolizmamız yavaşlar ve obeziteye sebep olan çeşitli kimyasallar depolarız. Çoğu insan stres yüzünden kendini yemeye verir. Hâlbuki bu işe yaramaz.

Uzmanlar kalorinin yakılmasını ve çeşitli hastalıkların üstünden gelinmesini sağlayan sporlar ve rahatlama teknikleri öneriyor.

İlaç Tedavisi Yüzünden Kilo Alıyor Olabilirsiniz

Depresyon, diyabet, nöbetler, migren ve tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı reçeteli ilaçlar kilo almaya sebep olabilir. Bazı steroidler hormon tedavisi hatta oral kontraseptifler de kilo almaya sebep olabilir. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz takdirde 1 ay içerisinde 5 ya da daha az kilo aldıysanız aldığınız ilaçlar olabilir.

Kilo almaya sebep olabilecek bazı yaygın ilaç türleri:

Steroidler
Antidepresanlar
Antipsikotikler
Anti Nöbet İlaçları
Diyabet İlaçları
Yüksek Tansiyon İlaçları
Mide Ekşime İlaçları

Sağlık Sorunları Nedeniyle Kilo Alıyor Olabilirsiniz

Kilo almaya sebep olan en yaygın sağlık durumu hipotirodizimdir. Tiroit hormonu yetersizliği metabolizmanın yavaşlamasına sebep olabilir. Buda iştah kaybına böylelikle kilo alımına sebep olur.

Cushing sendromu da kilo alımına sebep olabilir. Bu hastalık kortizol hormonunun fazlalığı nedeniyle oluşur.

Menopoz Sebebiyle Kilo Alabilirsiniz

Kadınlar farklı yaşlarda menopoz dönemine girerler. Fakat kadınlarda genellikle menopoz orta yaşlarda görülür ve kadınlar bu dönemde eskisine oranla fiziksel olarak daha aktiftirler. Yaşlandıkça insan metabolizması yavaşlar. Aynı zamanda hormonal değişiklikler açlığı, depresyonu ve uyku yetersizliğini 3 e katlayabilir. Bu dönemde kadınlar kilo almanın zararlarını anlamak zorundadır. Bu yüzden bol bol spor yapmaları tavsiye edilir.

Sağlıklı beslenme ve bol miktarda D Vitamini menopoz döneminde kilo kaybını önler.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Ne yaparsam yapıyım yinede kilo almayı engelleyemiyorum, sürekli kilo alıyorum. Bazen zayıflıyorum ama genelde artış oluyor. Sebebini bilmiyorum belki az uyuduğum için kilo alıyor olabilirim 🙁

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular