19.5 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 20, 2022

Fransız Güpür

‘’Guipure ‘’ olarak bilinen ve Fransızca kökenli olan Fransız güpürü, geniş ilmeklerden oluşan ve günümüzde tekstil alanında birçok yerde kullanılan bir dantel türüdür.
İpekten ya da iplikten yapılmaktadır ve geçmişten bugüne kadar bir gelenek haline gelmiştir.

Güpürün birçok kullanım alanı vardır. Gelinliklerde, masa örtüsü kenarlarında, havlu kenarlarında, perdelerde, süslemelerde ve daha birçok alanda kullanıma sahiptir. Geçmişteki geleneklerin aynen günümüzde taşınması gibi bu tür dantel kültürlerinin de zamanımıza taşınması son derece normaldir. Geçmişte insanlar el emeklerine çok önem verirlerdi ve şimdi de aynı şekilde el emeği olan ürünlerin hayatımızdaki yeri bambaşkadır. Bu nedenle olsa gerek danteller sadece bir yerde değil birçok alanda kullanılmaktadır.

Fransız güpürü olarak bilinen dantel deseni genellikle havlularda, elbiselerde, iç çamaşırlarında kullanılmaktadır. İnce ve bant şeklinde uzundur. Bu nedenle özellikle de kıyafetlerin uç kısımları ile ol kısımlarında çok fazla kullanılan bir desendir. Perdeler için kullanılanı ise genellikle dikdörtgen şeklinde uçları püsküllü ya da uzantılı bir şekilde devam eden dantel türüdür. Özellikle de mutfak perdelerinde geçmişte de günümüzde de sıkça kullanılmaktadır.

Tüllü bant güpür ise daha çok masa örtüsü kenarlarında, havlu kenarlarında, yastık kenarlarında sıkça kullanılmaktadır. Bunların yanısıra iç çamaşırlarında, gelinliklerde de kullanılan birçok dantel örneği vardır. Sadece bir model değil yüzlerce çeşit ve desen ürün bulunmaktadır. Sizin ihtiyacınıza ve zevkinize göre sipariş erip yaptırma imkanına sahip olmanız da eski zamanlardan şimdilere gelen dantel geleneğini devam ettirmek için büyük bir şans niteliğindedir. Dantel sanatını bu sanatı bilen kişilere bırakmak gerekir. İçerisinde bulunan modellerin şekli bu yaratıcılıkla çıkmakta ve günümüzdeki halini almaktadır. Artık yakalarda bile dantel kullanılmaktadır.

Çok sıradan gibi görünen klasik kıyafetlerde bile danteller ile çok şık bir görüntü elde edilebilir. Özellikle gelinliklerde son yıllarsa çok fazla talep görmektedir. Dantel bir kıyafete şıklık kattığı gibi gelinliğe ise zarafetini katmaktadır. Bu nedenle birçok yeni evlenen genç kızlar gelinliklerinde bu desenleri tercih etmekte ve onları bir ömür saklamaktadır.

Siz de hangi kullanım alanında kullanacak olursanız olun isterseniz ürünlerinizi hazır olarak bulabilir isterseniz de hangi deseni hangi boyutlarda istediğinizi söyleyerek zevkinize uygun modeli çıkartabilirsiniz. Yani dantel söz konusu olunca yaratıcılık konusu tamamen size kalıyor ve siz nerede isterseniz isteyin dantel ayağınıza geliyor. Özellikle de gelinlerin çeyizine girmeyi başarıyor ve bir ömür boyu hatıra kalıyor.
oya-güpür

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular