16.7 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 25, 2023

Gebelik Testleri

gebelik testiBiz bayanların aklına hamilelik şüphesi düşüncesi geldiğinde ilk olarak gebelik testi yapmayı düşünürüz. Bu yazımızda size gebelik testleri ne zaman yapılmalı? ve nasıl yapılmalı? gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız. Biz bayanlar en başta idrar yoluyla sonuç alınan gebelik testlerini tercih ederiz. Çünkü bu yol en hızlı ve en kolay gebelik testi yöntemidir.

Gebelik Testi Nasıl Kullanılır?

Hamilelikte vücuda HCG hormonu salgılanır. Bu hormon önce kan’a daha sonra idrara geçer. Bu sebepten dolayı gebelik testleri,kan yoluyla yapılan gebelik testlerinin yanında idrar yoluyla da yapılmaktadır.İdrarla yapılan test kan yoluyla yapılan testlerden daha kolay olduğu için bayanlar tarafından en çok tercih edilen gebelik testlerinde birinci sıradadır. Bu gebelik testini eczanelerden temin edebilirsiniz. Eczaneden aldığınız gebelik testini yapmak için sabah ilk idrarınızı bir kaba yapmalı ve gebelik testi ile idrarı temas ettirdikten sonra eğer hamile iseniz gebelik testinin üzerinde bulunan çizginin yanına sonradan oluşan bir çizgi çıkması halinde hamile olduğunuz sonucuna varabilirsiniz. Gebeliğin ilk günlerinde yapılan bu gebelik testi kesin sonuç vermeyebilir. Bu gibi durumlarda diğer yöntemi denemelisiniz. Kan testi yaptırarak gebeliğinizin kesin sonucuna ulaşabilirsiniz.

gebelik testiGebelik Belirtileri

Gebelik yumurtlama döneminde döllenmeden itibaren başlar. Gebelikte vücutta değişen hormonların vücudunuzda yaptığı değişikliklerden dolayı hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Gebelik belirtileri içinde ilk olarak dikkatimizi çekecek olan göğüslerdeki dolgunluktur. Vücudumuzda hissettiğimiz ağırlık hisside gebelik belirtileri arasındadır. Bunların dışında gebeliğin başlı başına en belirgin belirtisi adet geçikmesidir.Vücudumuzdaki artan hormonlardan dolayı mide bulantısı,baş ağrısı ve bağırsaklardaki tembellik gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Gebelik belirtileri her insandan insana değişiklik gösterir.gebeliğin başlıca belirtileri;

 

  • Şiş ve hassas memeler
  • Vücutta halsizlik
  • Bulantı ve kusma
  • Baş dönmesi
  • Sürekli olarak uyuma isteği gebeliğin başlıca belirtileridir.

 

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. Hanımlar testi yaparken çok dikkatli olun ve mutlaka doktor raporu olmadanda tam emin olmayın. Tek çizgiyken iki olma ihtimali yok ama iki iken bağzı testler tek gösterebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular