14.6 C
İstanbul
Cuma, Kasım 24, 2023

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yaşaması gereken bir dönemdir. Hamilelik döneminin her devresi ayrı gizemlerle doludur. Hamilelik dönemi normal şartlarda 40 hafta sürmektedir. Her haftasında kadında farklı değişiklikler oluşmaktadır. Bu değişiklikleri hafta hafta takip edilirken kaçıncı haftada olduğunuzu net olarak bilmeniz gerekmektedir. Peki gebelik haftası nasıl hesaplanır? Size bu yazımızda gebelik haftası hesaplamayı en ince detayına kadar anlattık.

Hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu net olarak bilmeniz için en son adet gördüğünüz günün ilk gününü baz almalısınız. Hesap bu günden başlanarak yapılmalıdır. Bu hesabı yapmak için otomatik hamilelik haftası hesaplama motorları vardır. Bu hesaplama motorunda yer alan butonlara son adet gününüzün ilk gününün tarihini gün/ay/yıl olarak girdikten sonra hesapla butonuna bastığınız zaman bu hesaplama motoru hamileliğinizde kaçıncı haftada olduğunuzu otomatik olarak hesaplamaktadır.

Eğer son adet gördüğünüz tarihi hatırlayamıyorsanız bir kadın doğum uzmanından yardım alabilirsiniz. Bir kadın doğum uzmanının yaptığı tahliller sonucunda da hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Hamileliğinizin kaçıcı haftasında olduğunuzu öğrenmek dünyaya getireceğiniz bebek ve sizin için çok önemlidir. Çünkü hamileliğin her haftasında uymanız gereken birbirinden farklı bir çok kural vardır. Özellikle hamileliğinizin 12. haftasından sonra bebeğiniz artık sizin vücudunuzdan beslenmeye başlayacağı için özellikle beslenme konusunda çok dikkat etmeniz gereken kurallar vardır.

Eğer haftalık gereken önerilere uymazsanız bebeğinizin gelişiminde gerileme olabileceği gibi düşük tehlikesi yada erken doğum riski de yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde sizin sağlığınız açısından da önemli olan bu uyarılara uyulmadığı taktirde en önemlisi beslenme konusundaki kurallara uyulmadığı taktirde bedeninizde hissedeceğiniz kas ve kemik ağrıları artacaktır. Çünkü bebeğiniz sizden beslendiği için ikinize de yetecek kadar besin ve vitamin almalısınız.

Bu konuda desteğini ve tavsiyelerini alabileceğiniz aile hekiminize yada rutin kontrolleriniz için gittiğiniz kadın doğum uzmanınıza danışıp bilgilenebilirsiniz. Bütün bunları özetle anlatmak gerekirse gebelik haftası nasıl hesaplanır? sorusunun cevabını kesinlikle net bir şekilde biliyor olmalısınız. Hamilelik döneminizin nasıl geçtiği doğacak çocuğunuz için çok önemlidir yani asla ihmal edilmemesi gereken bir dönemdir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular