14.5 C
İstanbul
Cuma, Kasım 24, 2023

Gebelikte Spor ve Egzersiz Nasıl Yapılır?

Gebelik sırasında ne kadar sağlıklı (fit) ve formda olursanız, hamilelikten sonra da sağlıklı formunuzu koruyabilirsiniz. Sağlık uzmanı Melinda Niççi önemli ve etkili önerilerini bizimle paylaştı.

İlk Üç Ay

İlk 3 ay 900 gram ile 1.8 kilogram ağırlık artışı görebilirsiniz. Sağlık Uzmanı Melinda düzenli şekilde gezmeye gitmenizin çok önemli olduğu konusunda vurgu yapmaktadır. Haftada en az 3 kez 30-40 dakika hızlı yürüyün, hatta daha iyi spor için ellerinizi öne-arkaya sallayarak hızlı hızlı yürüyüşler yapın

İkinci Üç Ay

    Bundan sonra haftada 220 gram – 450 gram arasında kilo artışı görebilirsiniz. Kaslarınızı çalıştırırsanız ve güçlendirirseniz, kendi vücudunuzu doğuma iyi hazırlamış olursunuz. Hafif sporlar, yoga ve meditasyon yapmak önerilerin arasında yer almaktadır. Doktorunuza danışarak hangi sporları yapmamanız gerektiğini öğrenin. Ayrıca geceleri uyku pozisyonunuz kesinlikle sırt üstü olmamalıdır. Bebeğinizin ağırlığı kasıklarınıza doğru bir baskı uygulayabilir.

 

Üçüncü Üç Ay

Şimdi hızlı bir şekilde kilo artışı görüyorsunuz. Günlük ek 200 kaloriye ihtiyacınız var. Bu aşamada aktif ve faal olmak sizi ağrıyan ayaklardan, varislerden ve şişmiş el-ayaklardan koruyacaktır.  Yüzme 3. üç ay için mükemmel egzersizdir. Uzman Melinda spor yaptığınız zaman bunları gözden geçirmenizi önerir.

 

Egzersiz Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

– Spor yaparken kendinizi çok fazla yormayın (dinlenerek spor yapın)

– Gölgede durun ve bol su için.

– Spor yaparken rahat kıyafetler seçin.

– Kan şekeri seviyenizi korumak için spordan 2-3 saat önce bir şeyler yiyin.

– Eğer spor sırasında ağrı hissederseniz, hemen doktorunuza bildirin.

– Eğer ağrı, baş ağrısı, halsizlik, şişme, kanama ve baş dönmesi gibi sorunlarla karşılaşırsanız hemen doktorunuza başvurun.

– Birden ani hareketler yapmayın.

– Ağırlık kaldırmayın.

– Futbol gibi güçlü oyunlardan uzak durun.

https://www.youtube.com/watch?v=Y7dr-0-wiKY

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular