20.5 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 7, 2022

Glutensiz Makarna Siparişi

Gluten, buğday içinde bulunan ve un öz değerlerini en fazla içeren protein grubu olarak tanımlanıyor. Çölyak hastalığı, Gluten alerjisi, Gluten hassasiyeti olarak isimlendirilen sorun ise, ince bağırsakta bulunan ve emilimi sağlayan yapıların bozulması nedeniyle glüten proteininin emilemediği, glütene tahammül edilemediği, glüten içeren besinler alındığında alerjik reaksiyonların gösterildiği durumları anlatıyor.

Hemen her ülkede belli bir oranın üzerinde bulunduğu gıdalara (hazır gıdalara) uyarı konulmasını gerektiren glüten, buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi gıdalarda bulunan bir gıda olarak biliniyor. Önemli sağlık sorunlarına neden olabilen çölyak hastalığı, glüten hassasiyeti ise ancak ömür boyu glütensiz gıdalardan uzak durarak kontrol edilebilen sorunlar.

Glutensiz Beslenme

Çölyak hastalığı bulunan, glüten hassasiyeti yaşayan kişiler ömür boyunca ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri gıdalardan uzak durmak zorunda kalıyorlar.  Sayılan gıdaların mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi malzemeler kullanılarak hazırlanması durumunda tüketilmeleri sorun yaratmıyor. Çünkü mısır, soya, patates gibi gıdalar glüten içermiyorlar.

İnternetteki güvenilir sitelerden glutensiz makarna siparişi verebilirsiniz.

Yapılan bazı araştırmalar ve çalışmalar sonucunda glüten oranı azaltılan ürünler de glüten hassasiyeti olan, çölyak hastası olan kişiler tarafından tüketilebiliyorlar. Daha önceki dönemlerde ülkemizde üretilmeyen ve ithal edilen bu ürünler oldukça yüksek fiyatlarla satılıyorlardı. Ama işlemden geçirilerek üretilen glutensiz makarna gibi gıdalar ülkemizde de imal edilmeye başladılar. Bu da fiyatlarının düşmesine hatta bazı ürünlerin fiyatlarının (ithal ve benzer ürünlere göre) yarı fiyatına inmesine neden oldu.

İnternetten Glutensiz Makarna Siparişi

İnternetin hayatımıza eklediği yeniliklerden bir tanesi de, glüten alerjisi olan kişiler gibi bireylerin sorunlarını aşmayı kolaylaştırması. İnternetten sipariş edilebilen glütensiz ürünler, marketlerde veya mahalle bakkallarında bulmakta zorlanabileceğiniz glütensiz makarna gibi ürünlerden oluşuyor.

Bir kısmı glüten içermeyen pirinç, mısır, soya gibi gıdaların unları kullanılarak üretilen, bir kısmı yapılan çalışmalar sonucunda içerdikleri glüten oranı azaltılan gıdalardan faydalanılarak imal edilen glütensiz ürünler, internette yer alan farklı platformlardan temin edilebilen ürünler arasında yer alıyorlar.

İnternet üzerinden glütensiz makarna siparişi vermeyi tercih eden ya da düşünen kişilere önerimiz, sektörde bilinen ve ismi iyi anılan sitelerden sipariş vermeyi tercih etmeleri, sipariş ettikleri ürünlerin içeriğini tam olarak kontrol etmeleri olacaktır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular